دبی از سال ۲۰۰۹ یک شیوه پرداخت همگانی برای وسایل حمل‌ونقل عمومی همچون مترو و اتوبوس طراحی کرده است که به آن نول کارت دبی می‌گویند. که این کارت تا امروزه به‌عنوان تنها شیوه پرداخت وسایل حمل‌ونقل عمومی به حساب می‌آید. شما هم اگر قصد سفر به دبی را داشته باشید، تهیه این کارت روش بسیار مناسبی برای جابه‌جایی و گشت‌وگذارتان است. ازاین‌رو تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا توضیح کاملی در مورد این کارت به شما بدهیم و نکاتی در مورد نحوه خرید و استفاده از آن را در اختیارتان قرار دهیم.

همچنین برای آشنایی بیشتر با امکانات دبی می‌توانید متن مربوط به معرفی بهترین هتل‌های دبی را نیز مطالعه کنید.

نول کارت دبی چیست؟

به‌عنوان اولین مبحث باید به تعریفی از این کارت بپردازیم که ساده‌ترین تعریفی که می‌توانیم بیان کنیم این است که: به‌طورکلی نول کارت دبی یک کارت هوشمند مانند کارت متروی ایران است که قابلیت استفاده در تمامی وسایل حمل‌ونقل عمومی دبی همچون مترو، اتوبوس و تراموا را دارد. زمانی که به دبی سفر کردید به شما پیشنهاد می‌کنیم در همان ابتدا برای دریافت نول کارت اقدام کنید، زیرا علاوه بر کاربردی که این کارت برای حمل‌ونقل عمومی دارد؛ از آن می‌توانید برای خدماتی همچون پرداخت هزینه پارک ماشین، خرید از برخی از سوپرمارکت‌ها و بهترین رستوران‌های دبی، پرداخت هزینه پمپ‌بنزین، خرید بلیط جاذبه‌های گردشگری و سایر خدمات دولتی استفاده کنید.

نول کارت دبی چیست

پس می‌توان گفت که برجسته‌ترین ویژگی مثبت این کارت، این است که شما در حین سفر نیازی به حمل پول نقد یا کارت‌های متعدد ندارید و تنها با داشتن نول کارت می‌توانید خدمات بسیاری در شهر دبی را دریافت کنید و هزینه آن‌ها را پرداخت کنید. البته به‌عنوان یک نکته این موضوع را گوشه ذهن خود داشته باشید که بسیاری از مراکز دبی این کارت را برای پرداخت هزینه قبول نمی‌کنند، ازاین‌رو حتماً از قبل در مورد روش‌های پرداخت آن‌ها سؤال کنید.

انواع نول کارت دبی

دانستن انواع نول کارت و گرفتن اطلاعات در مورد آن‌ها دومین مبحثی است که باید به آن بپردازیم. در حال حاضر ۴ نوع نول کارت وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی دارند و با رنگ‌های مختلفی همچون قرمز، نقره‌ای، طلایی و آبی طراحی شده‌اند. به‌طورکلی کاربرد اصلی همه این کارت‌ها همانی است که گفتیم اما تفاوتی که این کارت‌ها با هم دارند در نوع صندلی وسایل‌ حمل‌ونقل عمومی و هزینه‌ای که بابت آن پرداخت می‌کنید است. در این قسمت توضیحی کلی از هر کدام از این کارت‌ها در اختیارتان قرار می‌دهیم:

نول کارت قرمز

این نول کارت فقط یک بلیط کاغذی است که قیمت بسیار مناسبی دارد و به همین دلیل گزینه خوبی برای گردشگران به شمار می‌رود. قیمت این کارت حدود ۲ درهم است و برای مترو، اتوبوس و تراموا قابل‌استفاده است. این نکته را مد نظر داشته باشید که نول کارت قرمز برای ۱۰ سفر به مدت ۹۰ روز شارژ می‌شود که در هر روز بیشتر از ۵ بار نمی‌‌توانید آن را شارژ کنید. همین‌طور با داشتن این کارت فقط از یک نوع وسیله نقلیه می‌توانید استفاده کنید. همچنین این کارت دارای دو نوع معمولی و ویژه است که از نظر قیمت و کارایی تفاوت بسیاری با هم دارند. با نول کارت قرمز ویژه می‌توانید از خدمات فرست کلاس مترو، که دارای صندلی‌های لوکس‌تر و فضای بازتری هستند استفاده کنید.

نول کارت نقره‌‌ای

این کارت ظاهر متفاوتی با نول کارت قرمز دارد و جنس آن ضخیم‌تر است و مانند سایر کارت‌های اعتباری است. کسانی که به طور مداوم از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند، باید برای گرفتن نول کارت نقره‌ای دبی اقدام کنند. این کارت برخلاف نول کارت قرمز همچنین قابلیت استفاده ترکیبی از همه وسایل حمل‌ونقل عمومی را دارد و از سال ۲۰۱۹ امکان پرداخت کرایه تاکسی به این کارت نیز اضافه شده است و می‌توانید برای خرید از برخی مراکز یا تهیه بلیط نیز از آن استفاده کنید. نول کارت نقره‌ای تا ۵ سال اعتبار دارد و تا ۱۰۰۰ درهم می‌توان آن را شارژ کرد. برای تهیه این کارت باید مبلغ ۲۵ درهم بپردازید؛ البته با این مبلغ کارتی که دریافت می‌کنید دارای ۱۹ درهم شارژ اولیه نیز است.

نول کارت نقره‌‌ای

نول کارت طلایی

این کارت شباهت بسیاری به نول کارت نقره‌ای دارد و تفاوت اصلی آن با کارت نقره‌ای این است که می‌توانید با داشتن آن از قسمت فرست کلاس مترو، تراموا و اتوبوس نیز استفاده کنید و به همین دلیل، با وجود اینکه در ابتدا قیمت یکسانی برای تهیه نول کارت نقره‌ای و طلایی پرداخت می‌کنید، با هر بار استفاده از کارت طلایی هزینه بیشتری از شما کسر می‌شود. البته این به معنای محدود شدن شما در استفاده از صندلی‌های معمولی این وسایل نیست و همچنان با داشتن این کارت می‌توانید از صندلی‌های معمولی هم استفاده کنید.

نول کارت آبی

این کارت تفاوت ویژه‌ای با سایر نول‌ کارت‌های دبی دارد و هویت صاحب‌کارت که شامل عکس و مشخصات است در نول کارت آبی مشخص شده، به همین دلیل بیشتر برای کسانی که ساکن دبی هستند یا قصد اقامت طولانی‌مدت در این شهر را دارند مناسب است. برای خرید نول کارت آبی در تور دبی ابتدا باید ۷۰ درهم بابت آن پرداخت کنید که دارای ۲۰ درهم شارژ اولیه است و باید مدارکی همچون عکس و مشخصات خود را نیز ارائه دهید. باتوجه‌به این موضوع، در نگهداری این کارت دقت داشته باشید و سعی کنید آن را گم نکنید؛ زیرا در زمان مفقود شدن کارت در صورت عدم گزارش و عدم انتقال اعتبار به کارتی دیگر، ممکن است سبب ایجاد مشکلات امنیتی برای شما شود.

تعرفه استفاده از انواع نول کارت‌های دبی

نکته بعدی که در مورد این کارت‌های هوشمند دبی باید بدانید میزان تعرفه آن‌هاست تا بتوانید در زمان سفر به دبی هزینه‌های آن را بهتر مدیریت کنید. اگر شما یک نول کارت دبی تهیه کرده‌اید باید به این نکته توجه کنید که استفاده از آن در همه وسایل حمل‌ونقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و تراموا به‌غیراز تاکسی و وسایل جابه‌جایی دریایی از الگوی پرداختی یکسانی پیروی می‌کند و هزینه‌های آن از پیش تعیین‌شده است که بر اساس تعداد مناطق طی شده تغییر می‌کند. در اینجا جدولی از نرخ هزینه‌های استفاده از انواع نول کارت بر اساس ناحیه طی شده در اختیارتان قرار می‌دهیم:

انواع نول کارت

جابه‌جایی در یک ناحیه جابه‌جایی در دو ناحیه جابه‌جایی بیش از دو ناحیه

نول کارت قرمز

۶ درهم

۶ درهم

۸٫۵ درهم

نول کارت نقره‌ای

۳ درهم

۵ درهم

۷٫۵ درهم

نول کارت طلایی

۶ درهم

۱۰ درهم

۱۵ درهم

نول کارت آبی ۳ درهم ۵ درهم

۷٫۵ درهم

 

نحوه خرید و شارژ نول کارت به چه صورت است؟

در این قسمت به نحوه خرید و طریقه شارژ کردن نول کارت خواهیم پرداخت. به‌طورکلی پنج روش برای تهیه نول کارت وجود دارد:

 1. به‌عنوان اولین روش می‌توانید نول کارت را از ایستگاه‌های مترو و ایستگاه اتوبوس تهیه و شارژ کنید.
 2. خرید و شارژ نول کارت‌های قرمز و نقره‌ای از دستگاه‌های فروش خودکار که در قسمت‌های مختلف شهر قرار گرفته‌اند نیز امکان‌پذیر است.
 3. می‌توانید نول کارت را از مراکز خدمات فروش و نمایندگان فروش RTA خریداری کنید.
 4. درخواست آنلاین برای تهیه و شارژ نول کارت نیز امکان‌پذیر است.
 5. امکان تهیه این کارت هوشمند از برخی سوپرمارکت‌های سطح شهر نیز وجود دارد.

اطلاع از میزان اعتبار نول کارت

اطلاع از میزان اعتبار نول کارت

موضوع با اهمیت دیگر در مورد نول کارت‌های دبی این است که باید از میزان اعتبار کارت اطمینان داشته باشید. برای بررسی میزان اعتبار نیز می‌توانید به سایت نول کارت بروید و روی گزینه «check nol balance» کلیک کنید. سپس با وارد کردن کد حک شده پشت کارت جزئیات اعتبار و مبلغ شارژ قبلی نول کارت خود را مشاهده خواهید کرد. همچنین در کیوسک‌های شارژ نول کارت نیز می‌توانید با کمک متصدیان باجه‌ها میزان اعتبار خود را متوجه شوید. حتی زمانی که کارت را برای عبور از گیت روی کارت‌خوان قرار می‌دهید میزان اعتبار باقی‌مانده به شما نشان داده خواهد شد.

مزایای استفاده از نول کارت دبی

پس از توضیحاتی که داده شد در اینجا به‌طورکلی مزیت‌های این کارت پرطرفدار دبی را برایتان لیست می‌کنیم:

 • استفاده بیشتر از تخفیف‌ها در زمان داشتن نول کارت در مقایسه با خرید بلیط کاغذی
 • صرفه‌جویی در وقت و اجتناب از صف‌های طولانی در دستگاه‌های فروش بلیط
 • امکان استفاده از کارت نول برای سفرهای متعدد و جابه‌جایی بین وسایل مختلف حمل‌ونقل
 • استفاده از نول کارت سبب کاهش ضایعات کاغذ نیز می‌شود و به پایداری شهر کمک می‌کند.
 • امکان پرداخت هزینه با این کارت‌ها در فروشگاه‌ها و خدمات مختلف در دبی همچون سوپرمارکت‌های معروف مانند لولو و کارفور، داروخانه‌هایی مانند Aster، Medcom و Medicina و پارک‌های تفریحی در سطح جهانی مانند IMG Worlds of Adventure نیز وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با پارک‌های دبی نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب معرفی بهترین پارک‌های آبی دبی را مطالعه کنید.

نکاتی با اهمیت در مورد استفاده از نول کارت‌های دبی

باتوجه‌به توضیحاتی که در بالا داده شد طریقه استفاده از انواع مختلف نول کارت تا الآن برایتان به طور کامل واضح است. اما برای استفاده بهتر و اینکه دچار مشکل نشوید به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان استفاده از نول کارت این نکات را نیز به خاطر بسپارید:

 • هنگام ورود و خروج از مترو یا اتوبوس، کارتتان را روی کارت‌خوان نگه دارید تا علامت سبز به شما نشان داده شود.
 • همیشه قبل از استفاده از کارت، موجودی آن را چک کنید تا مطمئن شوید که اعتبار کافی برای سفر خود را دارید.
 • فراموش نکنید که نول کارت خود را قبل از اتمام اعتبار شارژ کنید تا از هر گونه مشکل جلوگیری کنید.
 • هزینه‌هایی که قبلاً برای انواع نول کارت ارائه کردیم، هزینه عبور از گیت مترو یا اتوبوس است که باتوجه‌به نوع کارت قیمت‌های متفاوتی دارد. اما به‌طورکلی محاسبه هزینه در پایان سفر انجام می‌شود و با درنظرگرفتن مسافتی که طی کرده‌اید، هزینه آن از کارتتان کسر می‌شود.
 • اگر بخواهید از دو وسیله حمل‌ونقل متفاوت برای رسیدن به مقصد استفاده کنید تنها نیم ساعت فرصت دارید که خودتان را به‌وسیله بعدی برسانید؛ اگر بیشتر از این زمان طول بکشد، هزینه دو سفر مجزا از شما گرفته می‌شود.
 • نول کارت خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا از گم‌شدن یا سرقت آن جلوگیری کنید.
 • اگر نول کارت آبی دارید، به‌هیچ‌وجه آن را به کسی ندهید؛ چون احتمال سوءاستفاده وجود دارد.

سخن پایانی

امروزه سفر به دبی به یکی از پرطرفدارترین سفرها در بین گردشگران تبدیل‌شده است. اما قبل از سفر باید اطلاعات بسیاری از این شهر به دست بیاورید. از جمله نکات ضروری که قبل از سفر به دبی باید مورد توجه قرار دهید اطلاعات کامل در مورد مدارک لازم برای ویزای توریستی دبی است تا بتوانید در صورت اخذ ویزا به این شهر سفر کنید. از آنجایی که این شهر مکان خوبی برای تجربه و دیدن بهترین فنّاوری‌هاست، با سفر به آن می‌توانید از این فنّاوری‌ها بهره ببرید و تجربه گشت‌وگذار در یک شهر لوکس را برای خود به وجود بیاورید.

در بین تکنولوژی‌های بی‌نظیر این شهر سیستم حمل‌ونقل دبی توجه بسیاری از جوامع را به خود جلب کرده است و دارای یک سیستم منحصربه‌فرد برای حمل‌ونقل عمومی است. و نول کارت جزئی هیجا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن‌انگیز از این سیستم است. به‌طورکلی انواع نول کارت یک راه عالی برای گشت‌وگذار در دبی هستند. این کارت چه برای کسانی که شهروند این شهر هستند و چه برای گردشگران و مسافران می‌تواند مزیت‌های بسیاری را به ارمغان بیاورد که مهم‌ترین آن‌ها، صرفه‌جویی در وقت و هزینه است. به همین دلیل در این متن تصمیم گرفتیم این کارت هوشمند را به طور کامل به شما معرفی کنیم و تمام نکات لازم برای تهیه و شارژ آن را در اختیارتان قرار دهیم.

———————————————————————————————————————-

سؤالات متداول

نول کارت چیست؟

نول کارت همان کارت هوشمند متروی ایران است که برای تمامی وسایل حمل‌ونقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و تراموا در دبی کاربرد دارد.

چند نوع نول کارت وجود دارد؟

به‌طورکلی ۴ نوع نول کارت داریم که هر کدام کارایی و ظاهر متفاوتی با یکدیگر دارند و شامل نول کارت قرمز، نول کارت نقره‌ای، نول کارت طلایی و نول کارت آبی هستند.

کدام نوع از نول کارت برای مسافران و گردشگران بهتر است؟

نول کارت قرمز یا نقره‌ای برای کسانی که در دبی اقامت کوتاه‌مدت دارند مناسب‌تر است.

قیمت نول کارت دبی چقدر است؟

این موضوع به نوع کارتی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

نول کارت را از کجا در دبی بخریم؟

شما می‌توانید نول کارت خود را از هر ایستگاه مترو، اتوبوس یا تراموا و همچنین دستگاه‌های فروش خودکار خریداری کنید.

چگونه موجودی نول کارت خود را بررسی کنیم؟

شما می‌توانید اعتبار نول کارت خود را در ایستگاه‌های شارژ که در سراسر شهر یافت می‌شود و همچنین به‌صورت آنلاین از طریق وب‌سایت RTA چک کنید و در صورت نیاز آن را شارژ کنید.

آیا می‌توانیم به‌عنوان یک توریست نول کارت آبی را دریافت کنیم؟

برای دریافت این کارت نیازی نیست حتماً شهروند دبی باشید و اگر به‌صورت مکرر به این شهر سفر می‌کنید و از نول کارت استفاده زیادی دارید می‌توانید نول کارت آبی را نیز برای خود تهیه کنید. البته توجه داشته باشید که برای دریافت این کارت به یک آدرس معتبر نیاز دارید.