ساخت این قصر حدود ۳۳ سال زمان برد و تماماً از سنگ‌های جمع‌آوری شده از طبیعت و با استفاده از چندین سبک ساخته شد و امروزه به یکی از خارق‌العاده‌ترین بناهای سراسر فرانسه تبدیل شده است. در ادامه این مطلب با یوتوپین همراه باشید تا این قصر زیبا و رویایی فرانسه را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

ماجرای ساخت قصر ایده‌آل فرانسه

داستان ساخت این بنا به سال ۱۸۷۶ بر می‌گردد که جوزف به‌عنوان یک پستچی در روستای هاتریو که در جنوب شرقی فرانسه واقع شده است، مشغول به کار شد. او روزانه مسافت زیادی را برای تحویل نامه‌ها طی می‌کرد و در این بین فرصت کافی برای فکر کردن در مورد رویاهای خود را داشت. تا اینکه پس از گذشت ۱۲ سال و دقیقاً در سال ۱۸۷۹،جوزف مادامی که در حال پخش نامه‌ها بود به سنگی عجیب و غریب در مسیر خود برخورد کرد و از آنجایی که از کودکی به معماری و هنر علاقه داشت، جرقه‌ی رویایی زیبا در ذهن او نقش بست و این سنگ را برداشت و با خود به خانه برد. پس از این ماجرا جوزف شروع به جمع‌آوری سنگ‌های عجیب و غریب و البته زیبا در مسیر خود کرد و مقدار زیادی از این سنگ‌ها را با خود به خانه می‌برد.

قصر رویایی در فرانسه

او با استفاده از این سنگ‌ها، ساختن رویای خود که یک برج منحصربه‌فرد و خاص بود را آغاز کرد و تقریباً پس از گذشت ۳۳ سال، او و همسرش یکی از عجیب‌ترین بناهای تاریخی سراسر جهان را بنا کردند. جوزف برای ساخت این کاخ از عناصر و فرهنگ‌های مختلف از جمله مسیحیت، هندو و فرهنگ مصری الهام گرفت و این برج را با اشکالی عجیب‌وغریب تزیین کرد.

این برج به‌قدری زیبا و حیرت‌انگیز است که در سال ۱۹۶۹ به‌عنوان یک بنای تاریخی ملی در فرانسه ثبت شد و گردشگران بسیاری را به روستای ناشناخته هاتریو در جنوب فرانسه کشاند و سبب رونق این روستا شد. در حال حاضر این کاخ به قدری شهرت یافته است که کمتر کسی وجود دارد که با تور فرانسه به این کشور سفر کند و از این کاخ زیبا و رویایی بازدید نکند.

معماری کاخ ایده‌آل فرانسه

این بنا به‌صورت دو طبقه ساخته شده است. در طبقه اول یک ورودی، یک سالن اصلی، و یک اتاق‌خواب قرار گرفته و طبقه دوم شامل یک اتاق نشیمن، یک اتاق مطالعه و یک اتاق کار است. جوزف درون کاخ را با زیبایی بسیار خاصی تزیین کرده و به ساخت انواع مجسمه‌های فرشتگان، حیوانات، و خدایان مختلف پرداخته که هرکدام از این مجسمه‌ها دارای اشکال عجیب‌وغریبی هستند و نمادی از مفاهیم معنوی و مذهبی به شمار می‌روند. کاخ ایده‌آل یک بنای منحصربه‌فرد و شگفت‌انگیز است که نشان‌دهنده قدرت تخیل و اراده انسان است و جوزف قصد داشت با ساخت این بنا یادآور این پیام مهم باشد: “که هر فرد با هر توانایی می‌تواند رویای خود را به واقعیت تبدیل کند”.

چند ویژگی معماری این کاخ عبارت‌اند از:

 • این بنا پس از کامل شدن دارای ۲۶ متر طول و حدود ۸ تا ۱۰ متر عرض است.
 • ارتفاع کاخ در برخی نقاط به ۱۰ متر می‌رسد.
 • کاخ دارای بیش از ۲۰۰ مجسمه و ستون است.
 • در ساخت کاخ از بیش از ۱۰۰ هزار سنگ استفاده شده است.

ویژگی‌های برجسته کاخ ایده‌آل فرانسه

همان‌طور که گفتیم این کاخ دارای معماری ترکیبی است و با استفاده از چند سبک مختلف ساخته شده و عناصر فرهنگی بسیاری در آن به‌کاررفته است و دارای ویژگی‌های برجسته بسیاری به شرح زیر است:

 • ترکیب عناصر معماری مختلف: کاخ ایده‌آل ترکیبی از عناصر معماری مختلف از جمله معماری گوتیک، رومی، مصری، و هندو است. این ترکیب غیرمنتظره و عجیب‌وغریب نیز به جذابیت کاخ افزوده است.
 • استفاده از سنگ‌های طبیعی: کاخ ایده‌آل از سنگ‌های کاملاً طبیعی جمع‌آوری‌شده از طبیعت ساخته شده که هرکدام از سنگ‌ها دارای اشکال و رنگ‌های مختلفی می‌باشند و جلوه‌ای منحصربه‌فرد به کاخ بخشیده‌اند.
 • تزیینات عجیب‌وغریب: کاخ ایده‌آل با مجسمه‌ها، ستون‌ها، و برج‌های متعددی تزیین شده است. این تزیینات دارای اشکال عجیب‌وغریب هستند و اغلب نمادی از مفاهیم مذهبی و معنوی می‌باشند.

تأثیر کاخ ایده‌آل بر هنر و فرهنگ

این کاخ پس از ساخته‌شدن توسط یک پستچی که پیش‌زمینه حرفه‌ای از معماری نداشت یا قبل از آن هیچ‌چیزی را نساخته بود، به‌قدری شگفت‌انگیز و غافلگیرکننده بود که هنرمندان و معماران بسیاری را به سمت خود جذب کرد. این کاخ به‌طورکلی تأثیر بسیاری بر فرهنگ و هنر داشته است که در این قسمت به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

کاخ ایده‌آل، الهام‌بخش هنرمندان و معماران

این کاخ همان‌طور که گفتیم، معماری عجیب‌وغریب و منحصربه‌فردی دارد و نشان‌دهنده تأثیر تخیل و خلاقیت بر یک بنا است و هنرمندان و معماران بسیاری را از این جنبه تحت تأثیر قرارداد و در‌س‌های فراوانی را به شرح زیر به آن‌ها آموخت:

 • هنرپیشه‌های سورئالیست از کاخ ایده‌آل به‌عنوان یک منبع الهام بهره بردند و معتقد بودند که این کاخ نمادی از ناخودآگاه انسان را به تصویر می‌کشد.
 • معماران پست‌مدرن نیز بسیار تحت تأثیر این کاخ قرار گرفتند و آن را به‌عنوان یک نمونه از معماری غیرمتعارف و غیرخطی معرفی کردند.

تأثیر کاخ ایده‌آل بر ادبیات

این کاخ الهام بخش نویسندگان و شاعران بسیاری در سراسر جهان بوده و در بسیاری از آثار ادبی، از جمله رمان‌ها، داستان‌های کوتاه و شعرهای هنرمندان معروف به تصویر کشیده شده است. به طور مثال نویسندگان و شاعران از داستان ساخت کاخ برای ایجاد فضایی حماسی و قهرمانانه در آثار خود استفاده کرده‌اند.

تأثیر کاخ ایده‌آل بر موسیقی

این کاخ از نظر موسیقی‌دانان دور نماند و به‌زودی آن‌ها نیز از این کاخ به‌عنوان یک منبع الهام‌بخش بهره بردند و با استفاده از آن به ساخت قطعات موسیقی مختلف پرداختند. به‌طورکلی آن‌ها از معماری عجیب‌وغریب کاخ، داستان ساخت آن و معنای نمادین آن، برای ساخت قطعات موسیقی خود الهام گرفته‌اند. در اینجا به چند نمونه از قطعات موسیقی که در آن‌ها از کاخ ایده‌آل به‌عنوان یک موضوع استفاده شده است، اشاره می‌کنیم:

 • اپرا “کاخ ایده‌آل” (Le Palais idéal) ساخته‌ی فرانسوا-ژوزف گاسپارو در سال ۱۹۸۷
 • سمفونی “کاخ ایده‌آل” (Le Palais idéal) ساخته‌ی ژائو دوارته در سال ۲۰۰۶
 • قطعه‌ی جاز “کاخ ایده‌آل” (Le Palais idéal) ساخته‌ی جان کلود تیلور در سال ۲۰۱۰

تزیینات کاخ ایده‌‌آل فرانسه

تزیینات کلی و اصلی این کاخ شامل مجسمه‌ها، ستون‌ها و برج‌های بسیار زیبایی است که تک‌به‌تک به دست جوزف ساخته شده‌اند و در قسمت‌های مختلف کاخ قرار گرفته‌اند.

مجسمه‌ها

قصر رویایی در فرانسه

در این کاخ تعداد زیادی مجسمه با اشکال و اندازه‌های مختلف قرار گرفته که برخی از آن‌ها شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای مانند ادیسه، هومر و ایزیس را به تصویر کشیده‌اند و برخی دیگر به شکل حیوانات و گل‌ها ساخته شده‌اند. تمامی این مجسمه‌ها که در بیرون و درون کاخ قرار گرفته‌اند، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر کاخ ایده‌آل شناخته شده‌اند.

ستون‌ها

ستون‌های این کاخ از انواع مختلفی سنگ ساخته شده‌اند که برخی از آن‌ها بسیار ساده و  برخی دیگر دارای پیچیدگی‌های فراوانی هستند. جنس این سنگ‌ها اکثراً آهک، سنگ مرمر و سنگ گرانیت است که به زیبایی هرچه‌تمام‌تر تراشیده شده‌اند و در قسمت‌های مختلف کاخ قرار گرفته‌اند.

برج‌ها

برج‌ها یکی دیگر از عناصر حیرت‌انگیز کاخ ایده‌آل هستند که دارای ارتفاعات مختلفی می‌باشند. برخی از برج‌ها به شکلی ساده ساخته شده‌اند و برخی دیگر از آن‌ها دارای اشکال پیچیده و عجیب‌وغریبی می‌باشند.

اگر تمایل دارد بافرهنگ و جشنواره‌های کمتر شناخته شده فرانسه نیز آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم متن جشنواره بالن‌های فرانسه را مطالعه کنید.

کاخ ایده‌آل از نظر گردشگری

این کاخ امروزه به یک قطب گردشگری بااهمیت در فرانسه و به نمادی از فرهنگ و هنر این کشور تبدیل شده است و هرساله بیش از صد هزار نفر  گردشگر پس از دریافت ویزای فرانسه برای بازدید از این کاخ راهی فرانسه می‌شوند. این کاخ به‌عنوان یک مکان گردشگری در یک روستای ناشناخته سبب ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد بومی روستا شد و آن‌ها در زمینه‌های مختلفی همچون هتلداری، صنایع‌دستی و خدمات گردشگری مشغول به کار شدند. به‌طورکلی باید بیان کنیم کاخ ایده‌آل به‌عنوان بنایی شگفت‌انگیز و منحصربه‌فرد شناخته می‌شود که افراد بسیاری از جمله هنرمندان و معماران حرفه‌ای و همچنین عامه مردم را به بازدید از خود جذب کرد و تأثیر زیادی بر رونق گردشگری فرانسه بر جای گذاشت.

سایر جاذبه‌های روستای هاتریو

این روستا علاوه بر کاخ ایده‌آل که البته شهرت خود را مدیون آن است، دارای تعدادی جاذبه دیدنی است که در زمان سفر به منطقه و پس از بازدید از کاخ ایده‌آل، به شما توصیه می‌کنیم حتماً به دیدن این جاذبه‌ها بروید.

پل سنگی هاتریو

این پل یک پل تاریخی متعلق به قرن ۱۵ میلادی است که بر روی رودخانه رون قرار گرفته و به نمادی از این روستا تبدیل شده است.

قلعه هاتریو

این قلعه نیز دارای قدمت بسیار کهنی است و متعلق به قرن ۱۲ میلادی است که در یک منطقه خوش آب و هوا و مرتفع و روی یک تپه ساخته شده است و مناظر بی‌نظیری از روستا را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

مناظر طبیعی اطراف روستا

در روستای هاتریو و اطراف آن دشت‌ها و مناظر سرسبز بسیار زیبایی مانند کوه‌ها، جنگل‌ها و رودخانه‌ها را خواهید دید و از این چشم‌اندازهای خاص لذت خواهید برد.

شهر کولور

این روستا در فاصله سه کیلومتری از شهر کولور قرار گرفته است و پس از بازدید از کاخ ایده‌آل با طی مسافتی کوتاه می‌توانید خودتان را به این شهر برسانید. این شهر تاریخی دارای جاذبه‌ها و امکانات گردشگری بسیار خوبی است که می‌توانید ساعاتی را به گشت‌وگذار در آن مشغول شوید.

قصر رویایی در فرانسه

دریاچه ژنو

ازآنجایی‌که روستای هاتریو در نزدیکی مرز سوئیس قرار گرفته است، می‌توانید پس از گشت‌وگذار در هاتریو به آن طرف مرز بروید و از یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های اروپا، یعنی دریاچه ژنو بازدید کنید. برای دیدن این دریاچه از هاتریو می‌توانید از وسایل نقلیه یا ماشین خودتان استفاده کنید که سفر با وسایل نقلیه عمومی حدود یک ساعت طول می‌کشد و برای سفر با خودرو شخصی نیز حدود ۴۵ دقیقه طول خواهد کشید.

کوه‌های آلپ

هاتریو تقریباً در دامنه‌های کوه‌های آلپ قرار گرفته است و شما می‌توانید از تفریحاتی همچون کوهنوردی، پیاده‌روی یا اسکی در فصل زمستان در این کوه‌ها لذت ببرید و سفری کامل را تجربه کنید.

سخن پایانی

به‌طورکلی فرانسه کشوری رویایی و زیبا برای مسافرت است که در بین کشورهای اروپایی به‌عنوان محبوب‌ترین مقصد برای سفر شناخته می‌شود. البته ازآنجایی‌که این کشور عضو اتحادیه شینگن است برای ورود به آن باید موفق به دریافت ویزای شینگن شوید. اما پس از دریافت این ویزا و سفر به این کشور خواهید دید که به کشوری غنی از فرهنگ و هنر سفر کرده‌اید و بهترین و زیباترین بناهای تاریخی و فرهنگی سراسر اروپا را در این کشور خواهید دید.

فرانسه علاوه بر جاذبه‌های معروفی همچون برج ایفل، پارک دیزنی‌لند، شانزلیزه و… دارای جاذبه‌های کمتر شناخته شده‌ بسیاری است که از لحاظ فرهنگی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. کاخ ایده‌آل دقیقاً یکی از این جاذبه‌های خاص فرانسه است که احتمالاً نسبت به برج ایفل و شانزلیزه معروف کمتر نام آن را شنیده‌اید. به همین دلیل در این مطلب به طور کامل و جامع به معرفی این کاخ زیبا و رویایی پرداختیم تا در زمان سفر به این کشور علاوه بر جاذبه‌های معروف فرانسه، سری هم به این کاخ بزنید و بافرهنگ و هنر نهفته در آن آشنا شوید.

پس از خواندن این متن درصورتی‌که قصد سفر به فرانسه را دارید بهتر است سری هم به مطلب شرایط جدید سفر به فرانسه بزنید و پس از آن با کارشناسان و مشاوران یوتوپین برای خرید یک تور مناسب به این کشور تماس بگیرید.

——————————————————————————————————–

سؤالات متداول

 • قصر ایده‌آل در کجا واقع شده‌ است؟

قصر ایده‌آل در روستای هاتریو، در منطقه‌ی رون-آلپ فرانسه، در نزدیکی مرز سوئیس واقع شده است.

 • قصر ایده‌آل توسط چه کسی ساخته شد؟

این قصر توسط جوزف فردیناند شوال که یک پستچی ساده بود پس از گذشت ۳۳ سال ساخته شد.

 • قصر ایده‌آل به‌طورکلی نماد از چه چیزی است؟

این قصر نمادی از قدرت تخیل و اراده انسان است و جوزف با ساخت آن نشان داد که انسان‌ها می‌توانند صرفاً با قوه تخیل و اراده‌شان چیزی شگفت‌انگیز را خلق کنند.