آسیب زدن به پرچم کشورها جرم است!

در کشور ژاپن چیزی به نام آتش زدن پرچم یک کشور وجود ندارد و اگر این اتفاق بیفتد طبق ماده ۹۲ قانون جزای ژاپن (۱۹۰۷) فرد مجرم شناخته می‌شود. زیرا این کار را توهین به یک کشور خارجی می‌دانند و برای آن دو سال زندان یا جریمه نقدی تا ۲۰۰٫۰۰۰ ین در نظر می‌گیرند. ناگفته نماند این قانون برای پرچم خود ژاپن نیست و اگر به اشتباه پرچم آن‌ها را آتش بزنید، به دلیل آزادی بیان مشکلی برایتان پیش نمی‌آید.

سفر به ژاپن بدون داروی سرماخوردگی یا آنفولانزا

اگر به تور ژاپن می‌روید، باید قبل از به همراه بردن داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا خودداری کنید. طبق قانون سخت ژاپن برخی داروهای مسکن که حاوی کدئین هستند، غیرقانونی محسوب می‌شوند و اگر این داروها را به همراه داشته باشید، با مشکل روبرو می‌شوید. بهتر است ابتدا با آژانس مسافرتی که قصد خرید تور خارجی از آن را دارید، صحبت کنید و مطمئن شوید چه داروهایی در این کشور جرم است.

اگر مشخص شود شما یک داروی ممنوعه را با خود به ژاپن آورده‌اید، دولت این کشور می‌تواند شما را بازداشت و یا اخراج کند.

پاشیدن گل و لای روی عابران جرم است

برخلاف ایران که برخی از رانندگان حتی برای اذیت کردن عابران ممکن است گل و لای را روی آن‌ها بپاشند، در آلمان این کار جرم است. وقتی در حال عبور از چاله‌ای هستید که داخل آن آب کثیف و گل و لای جمع شده است، باید سرعت خود را کم کنید تا از آن روی مردم ریخته نشوند.

اگر این قانون را رعایت نکنید، این افراد می‌توانند علیه شما شکایت کرده و از شما ۲۰۰۰۰ ین جریمه دریافت کنید.

مراقب حساب و کتاب زمان خرید باشید

اگر برای خرید به یک فروشگاه رفتید و فروشنده حساب و کتاب کرد و مقداری از وجه پرداخت شده را دوباره به شما برگرداند، آن را نگیرید و ابتدا حساب و کتاب کنید. وقتی مطمئن شدید آن پول حق شماست، آن را بگیرید.

در سال ۲۰۱۵ صندوق‌دار یک فروشگاه به اشتباه ۴۵۰۰۰ ین را به یک زن (خریدار) پس داد. اما بعد متوجه شد که اشتباه کرده است. اگرچه زن در دادگاه مدعی شده بود که متوجه این اشتباه محاسباتی نشده است، اما همچنان دادگاه او را به اتهام کلاهبرداری دستگیر کرد.

پس قبل از سفر تور آسیا / ژاپن ابتدا مهارت محاسباتی خود را تقویت کنید تا دچار چنین اشتباهی نشوید.

زباله ریختن در مکان‌های عمومی ممنوع است

جالب است بدانید در کشور ژاپن خبری از سطل زباله در خیابان نیست. با این حال این کشور روی زباله ریختن شهروندان بسیار حساس است و اجازه ریختن آن‌ها در مکان‌های عمومی و خیابان‌ها را نمی‌دهد. در سال ۱۹۹۵ در این کشور یک اقدام تروریستی اتفاق افتاد که بمب‌ها در سطل زباله جاساز شده بودند. همین عامل باعث شده است تا دولت ژاپن تعداد سطل‌های زباله را کمتر کند.

مردم این کشور زباله‌های خود را در طول روز نگه می‌دارند تا به خانه برسند و به سطل زباله بریزند. این قانون سخت ژاپن واقعاً کمی عجیب و دشوار است. اگر این قانون را رعایت نکنید، دولت ژاپن می‌تواند تا ۳۰۰۰۰ ین شما را جریمه کند. پس حتماً قبل از سفر به این کشور خود را برای رعایت این قانون آماده کنید.

زمان سیگار کشیدن راه نروید

سیگار کشیدن در ژاپن جرم نیست، اما برخی جاها ممنوع است و نباید در آنجا سیگار بکشید. ژاپن به دنبال کاهش تعداد سیگاری‌هاست و به همین دلیل دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای سیگار کشیدن اعمال کرده است. در جاهایی که نباید سیگار بکشید، با علائم و پوستر مشخص شده است. حتی در این کشور در حین پیاده‌روی هم نباید سیگار بکشید.

اگر در شهر توکیو این قانون را نادیده بگیرید، تا سقف ۵۰۰۰ ین جریمه می‌شوید.

هیچ دستگاه رادیویی خارجی مجاز نیست

قانون رادیو در ژاپن کلیه تجهیزات رادیویی باید دارای علامت استاندارد فنی باشند. از جمله دستگاه‌های رادیویی که بهتر است از بردن آن‌ها به این کشور خودداری کنید، تلفن‌های بی‌سیم، واکی‌تاکی و تلفن‌های بی‌سیم است که حتی نوع اسباب‌بازی هم در این کشور ممنوع است. کسانی که از این قانون پیروی نکنند، ممکن است تا یک‌میلیون ین هم جریمه و حتی با یک سال زندان مواجه شوند.

اگر برای تور خارجی ژاپن را برای مقصد انتخاب کرده‌اید، بهتر است از به همراه بردن این وسایل حتی به عنوان اسباب‌بازی کودک خودداری کنید.

روشن کردن چراغ زمان رقصیدن در نیمه شب!

این یکی از قوانین سخت ژاپن است که کمی هم عجیب و غریب به نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۵ کلوپ‌های شبانه این کشور با دولت تضاد پیدا کردند که دولت به دنبال کاهش فحشا بود. به همین دلیل سیاست جدید این شد تا موسیقی در کلوپ‌ها پخش شود اما باید یک چراغ روشن بماند.

غذا خوردن در حین راه رفتن ممنوع است

در این کشور نباید در حین پیاده‌روی غذا بخورید. حتی اگر وارد فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند Lawson و Family Mart شوید، نباید خوراکی به دست بگیرید و باید به مکان‌های مخصوص که برای نشستن و غذا خوردن در نظر گرفته شده‌اند، بروید.

قوانین سخت ژاپن در روابط اجتماعی

برخی دیگر از قوانین ژاپن مشمول جریمه نمی‌شود و کسی شما را مجازات نمی‌کند. اما برای اینکه با نگاه‌های تند و تیز مردم سرزمین شکوفه‌های گیلاس روبرو نشوید، بهتر است به قوانین آن‌ها احترام بگذارید. برخی از این قوانین عبارت‌اند از:

درآوردن کفش قبل از ورود به خانه

ژاپنی‌ها برخلاف سایر مردم آسیای شرقی نسبت به خانه خود احترام زیادی قائل‌اند و با کفش روی فرش نمی‌روند. شما به هر ساختمانی که وارد می‌شوید، قبل از اینکه پا را روی فرش یا موکت بگذارید، باید ابتدا کفش‌ها را بیرون بیاورید و جفت کنید.

این قانون در مورد هتل‌ها، خانه‌ها، رستوران‌ها، موزه‌ها و …. سایر مکان‌های عمومی اعمال می‌شود. البته خوشبختانه از این نظر بین ما و ژاپنی‌ها اشتراک فرهنگی وجود دارد. با این حال ممکن است برخی تصور کنند ژاپن هم مثل چین با کفش روی فرش می‌روند. در برخی از مکان‌ها جاکفشی و کمد قرار دارد و یا در برخی دیگر از جاذبه‌های توریستی ممکن است به شما یک کیسه پلاستیکی داده شود تا کفش خود را در آن قرار دهید.

نحوه حمام کردن در چشمه‌های آب گرم را یاد بگیرید

حمام کردن در اونسن (چشمه‌های آب گرم) یکی از سرگرمی‌های توریست‌ها در تور خارجی و به خصوص در کشور ژاپن است. اما در این کشور آداب و رسوم خاصی برای اجرای آن وجود دارد. مردم این کشور در این مورد بسیار قاطع هستند و اگر قوانین سخت ژاپن برای حمام در چشمه‌های آب گرم را رعایت نکنید، ممکن است با اخم به شما نگاه کنند.

اولین نکته اینست که برای حمام کردن باید کاملاً برهنه باشید و با لباس شنا نمی‌توانید وارد اونسن شوید. همچنین قبل از ورود به چشمه حتماً در هتل یا خانه حمام کرده و بدن خود را شسته باشید. این دو مورد برای مردم ژاپن اهمیت زیادی دارد.

در قرارها سر وقت حاضر شوید

همان‌طور که می‌دانید مردم ژاپن بر روی دقیقه‌ها بسیار حساس‌اند و همه کارهایشان طبق اصول و نظم و ترتیب انجام می‌شود. یکی از قوانین آداب معاشرت با ژاپنی‌ها، توجه به زمان است که باید به موقع در قرارهای خود حاضر شوید. برای مثال در زمان بازدید از جاذبه‌های گردشگری که ممکن است بلیط شما تنها برای چند ساعت اعتبار داشته باشد، باید به موقع آنجا را ترک کنید.

در مسافرخانه‌های سنتی ژاپنی که به آن‌ها «ریوکان» گرفته می‌شود، زمان اهمیت بیشتری دارد و باید به موقع سر میز حاضر شوید.

برای احترام تعظیم کنید

مردم ژاپن به تعظیم کردن در برابر همدیگر شهرت جهانی دارند و هر جا که بخواهید بروید باید با دیدن افراد در مقابل خود که قصد سلام کردن به آن‌ها را دارید، تعظیم کنید. حالا نیاز نیز که مثل رکوع نماز به طور کامل خم شوید، همین سر خود را کمی پایین بیاورید، کافیست و ژاپنی‌ها متوجه ادب شما می‌شوند. مردم این کشور از سرتکان دادن و تعظیم کوچک برای ابراز تشکر یا عذرخواهی استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید عمق و مدت تعظیم با میزان احساسات رابطه مستقیم دارد. به این معنا که در برخوردهای رسمی عموماً تعظیم‌ها زمان کوتاه‌تری دارند و مردم سر را کمتر خم می‌کنند. اما اگر قرار باشد دوستانه‌تر برخورد کنید باید سر خود را بیشتر خم و زمان آن را نیز بیشتر کنید.

البته حالا جوانان ژاپنی با موضوع دست دادن با خارجی‌ها کنار آمده‌اند و به راحتی دست می‌دهند. پس خیلی نگران این قوانین سخت ژاپن برای تعظیم کردن نباشید.

از انعام دادن خودداری کنید

برخلاف سایر کشورها که ممکن است انعام دادن به باریستا، پیشخدمت‌های رستوران، هتل و یا کارکنان یک جاذبه گردشگری کاملاً عادی باشد، در ژاپن خیلی بد به این موضوع نگاه می‌کنند. برای مثال وقتی وارد معابد این کشور می‌شوید، نباید به کارکنان آنجا انعام دهید. برای آشنایی با معروف ترین معابد دیدنی ژاپن بهتر است مطلب ما را نیز در این باره بخوانید.

در آخر

سفر کردن به ژاپن می‌تواند با تجارب و خاطرات شیرینی همراه باشد. البته به شرط اینکه با قوانین و مقررات این کشور آشنا باشید. در این مطلب تلاش کردیم شما را با تعدادی از قوانین آشنا کنیم. اگر به اطلاعات بیشتری در مورد ژاپن و یا مثلاً دانستن پاسخ این سؤال که بهترین زمان سفر به ژاپن چه زمانی است، نیاز دارید، با کارشناسان ما در یوتوپین تماس بگیرید.