یکی از پرطرفدارترین آن‌ها غواصی در زیر آب‌های خلیج فارس است که شما را به سوی ماجراجویی‌های جدید روانه می‌کند. اگر تا به امروز فکر سفر به قشم به سراغتان نیامده است؛ توصیه می‌کنیم حتما با تور داخلی سری به این جزیره‌ی زیبا بزنید و از جاذبه‌های طبیعی آن لذت ببرید. در این مطلب از مجله یوتوپین قرار است به دنیای زیر آب جزیره قشم سری بزنیم و تجربه‌ای خاص و متفاوت رقم زنیم. پس با ما در این سفر خاص و شگفت‌انگیز همراه باشید.

معرفی بهترین مراکز غواصی در قشم

غواصی طرفداران خاص خود را داراست و کم نیستند افرادی که بخواهند این تفریح ناب و خاص را تجربه کنند. با این حال، مراکز مختلف غواصی در جزیره قشم راه‌اندازی شده است. اگر شما هم دلتان می‌خواهد در این مراکز غواصی کنید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

غواصی در ساحل زیتون جزیره قشم

غواصی در ساحل زیتون

عکاس: Ghreza Ghanbari

یکی از بهترین مراکز غواصی، ساحل زیتون است. این مرکز در روبه‌روی ساحل زیتون و بلوار دریا واقع شده است. عمق غواصی در ساحل زیتون حدود 55 متر است و میزان دید شما 2 تا 6 متر خواهد بود. هنگامی که به عمق دریا وارد شوید شاهد جریان ملایم آب خواهید بود. به علاوه، انواع ماهی‌های کوچک و بزرگ، انواع پروانه ماهی، بزماهی، آنجل، جعبه ماهی، طوطی ماهی، فرشته ماهی، هامور و غیره را خواهید دید.

لازم به ذکر است که از ثبت لحظه‌های درخشان خود در زیر آب غافل نشوید. می‌توانید با دوستانتان در تور جزیره هرمز تجربه خاص و متفاوتی را رقم زنید. همچنین اگر جزء کسانی هستید که به غواصی در زیر آب علاقه‌مند هستید می‌توانید با گذراندن دوره‌های این مجموعه از آژانس SSI مدرک Try Scuba را دریافت کنید. حداقل سن برای غواصی در این مجموعه 8 سال است و مدت زمان غواصی بین 15 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

غواصی در سایت دوبه قشم

غواصی در سایت دوبه قشم

اگر دوست دارید به مجموعه‌ای بروید که خاص‌ترین و بهترین لحظات را در آن ثبت کنید، پیشنهاد ما به شما غواصی در سایت دوبه است. این مجموعه در نزدیکی روستای سوزا قرار گرفته است. همچنین در سایت دوبه عمق آب حدود 22 متر است و دید شما در زیر آب بین 3 تا 10 متر خواهد بود. در این مجموعه شاهد گونه‌های جانوری باراکودا خواهید بود که چشمان شما را به خود مجذوب خواهد کرد. اگر با تور قشم راهی این جزیره شوید می‌توانید تمامی موارد مربوط به رزرو را به مسئولین تور بسپارید و خیالتان از این بابت راحت باشد.

غواصی در سایت تخت جمشید جزیره قشم

یکی از مراکز بکر و عالی برای غواصی در قشم سایت تخت جمشید است. این مجموعه در همسایگی ساحل زیتون و در روبه‌روی پلاژ آقایان واقع شده است. همچنین لازم به ذکر است که به علت نزدیکی سایت تخت جمشید به دیگر مراکز، گونه‌های جانوری مشاهده شده در این مجموعه با دیگر سایت‌ها تقریبا مشابه است. عمق آب در سایت تخت جمشید 6 تا 8 متر بوده و دید شما تقریبا 2 تا 6 متر است. به علت جریان آب ملایم، تجربه شگفت‌انگیز در زیر آب را به همراه دوستانتان در تور جنوب تجربه خواهید کرد.

غواصی در اسپرینگی قشم (باغ مرجانی)

تصور کنید وارد یک دشت پر از مرجانی شده‌اید که در هر لحظه انواع گونه‌های جانوری از قبیل هامور، سفره ماهی، کوسه، اسب دریایی، مرجان بادبزنی، شیرماهی و غیره را نظاره‌گر خواهید بود. جدا از این می‌توانید تا عمق 38 تا 48 متری آب شنا کنید. به علاوه، میزان دید شما 15 تا 25 متر خواهد بود. تصورش هم لذت‌بخش است، نه؟ شما می‌توانید تمامی این موارد ذکر شده را با تور قشم تجربه کنید.

مجموعه اسپرینگی یا باغ مرجانی در فاصله 16 کیلومتری از سواحل زیبای قشم واقع شده‌اند. شما می‌توانید با رزرو تور قشم لحظات نابی را در عمق آب تجربه کنید و از تماشای گونه‌های جانوری مختلف نهایت لذت را ببرید. به علاوه، لازم به ذکر است جریان‌های این مجموعه خشن و تند است؛ بنابراین اگر جزء افراد مبتدی هستید از غواصی در این مجموعه پرهیز کنید. 

کلوپ غواصی جرثقیل غرق شده در قشم

اگر کمی با دقت به نام این مجموعه غواصی توجه کنید متوجه دلیل ساخت و ماجرای آن خواهید شد. دلیل تشکیل سایت جرثقیل غرق شده به دلیل سقوط یک دکل نفتی بوده است. تجهیزات دکل نفتی و آهن‌آلات آن سبب هجوم انواع گونه‌های جانوری و ماهی‌ها به اطراف آن شده است. اگر از بالا یک نگاه به آب بیندازید به راحتی می‌توانید آبزیان زیادی را مشاهده کنید.

عمق این مجموعه 5 تا 10 متر تخمین زده شده است و میزان دید شما 3 تا 7 متر خواهد بود. به علاوه، وضعیت جریان آب در این مجموعه متوسط است. اگر انتخاب شما کلوپ غواصی جرثقیل غرق شده است باید بگوییم که در آن انواع گونه‌های جانوری از قبیل طوطی ماهی، پروانه ماهی، ملوان، جعبه ماهی و نودی برانچ را نظاره‌گر خواهید بود.

غواصی در جزایر ناز قشم

عکاس: Dr Ebi h

جزایر ناز از دیگر مجموعه‌های بکر برای تجربه تفریح غواصی در جزیره به همراه تور قشم است. این سایت غواصی در بخش شرقی قشم واقع شده است و فقط و فقط یک کیلومتر با ساحل فاصله دارد. وضعیت جریان آب در کلوپ غواصی جزایر ناز ملایم است. عمق آب 2 تا 5 متر است و میزان دید شما حدود 5 تا 10 متر خواهد بود. در جزایر ناز می‌توانید انواع گونه‌های جانوری از قبیل دلقک ماهی، گربه ماهی، شقایق دریایی، لاک پشت‌ها، منقار ماهی و غیره را نظاره‌گر باشید. این منطقه حدود 3 هکتار وسعت دارد که صخره‌های 5 تا 10 متری از جزایر ناز همانند دیواری محکم و استوار از آن محافظت می‌کنند.

توصیه می‌کنیم به هنگام رفتن به جزایر ناز کفش خود را درآورید و لذت راه رفتن در ساحل شنی قشم را تجربه کنید. جزایر ناز نه تنها از سواحل شنی این جزیره محسوب می‌شود؛ بلکه می‌توانید در ساحل صدفی قشم و دیگر سواحل آن نیز تجربه نابی را رقم زنید.

اگر می‌خواهید در مورد این ساحل بیشتر بدانید؛ ساحل صدفی قشم کجاست را مطالعه کنید.

غواصی در سایت دره ستاره‌ها

شاید تعجب کنید. چرا؟ برای اینکه در این سایت هیچ‌گونه ماهی را مشاهده نخواهید کرد. با این حال، به جای انواع ماهی‌ها می‌توانید انواع مختلفی از ستاره‌های دریایی را نظاره‌گر باشید. البته لازم به ذکر است که وضعیت جریان آب تند است. همچنین عمق آب 12 تا 20 متر تخمین زده شده است و دید شما حدود 10 متر خواهد بود. گفتنی است که اگر شناگر ماهری محسوب می‌شود حتما تجربه غواصی در این مکان را از دست ندهید.

غواصی در سکوی نفتی جزیره قشم

سایت غواصی سکوی نفتی جزء مجموعه‌هایی است که ماجراهای فراز و نشیبی را شاهد بوده است. حدود چندین سال قبل یک سکوی نفتی به علت بی‌قراری و طوفان دریا از جا کنده شد. سپس این سکوی نفتی را به ساحل سیمین که جزء نزدیک‌ترین ساحل‌ها محسوب می‌شد، رساندند. با وجود تلاش‌های بسیاری که برای این سکوی نفتی انجام شد، هیچ‌گونه نتیجه بهتری حاصل نشد و سکو در همان‌جا به حالت ثابت باقی ماند. بعد از آن تمامی وسایل و قطعات مربوط به این سکو به داخل دریا ریخته شد. از طرف دیگر به دلیل هجوم آبزیان و ماهی‌ها چنین تصمیم گرفته شد تا این سکو به مکانی برای غواصی تبدیل شود.

شما می‌توانید در این سایت غواصی انواع گونه‌های جانوری مختلف و زیبا از قبیل اسکات، پروانه ماهی، هامور، ملوان، خفاش ماهی، ساردین و خرگوش دریایی را مشاهده کنید. عمق سایت و میزان دید شما 10 متر است. به علاوه، وضعیت جریان آب در این مجموعه متوسط است.

قیمت غواصی در قشم ۱۴۰۲

غواصی یکی از جذاب‌ترین تفریحات آبی برای آشنایی با دنیای زیر دریا است برای همین دانستن قیمت آن قبل از سفر بر شما کمک کننده خواهد بود. رزرو غواصی به صورت آنلاین امکان‌پذیر است و می‌توانید در عرض چند دقیقه این کار را انجام دهید. هزینه‌ی غواصی در قشم حدودا ۶۵۰ هزار تومان است که با مدت زمان غواصی و تعداد نفرات افزایش پیدا خواهد کرد. البته این قیمت بسته به نوع مجموعه غواصی و خدمات آن متفاوت خواهد بود. پس بهتر است قبل از خرید بلیط به بررسی امکانات و خدمات مختلف سایت‌های غواصی اقدام کنید. همچنین اگر با تور قشم به این جزیره سفر می‌کنید نگران نباشید می‌توانید تمام کارهای مربوطه را به افراد ماهر و راهنما بسپارید.

غواصی بانوان در قشم

شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که آیا امکان غواصی در جزیره قشم برای بانوان وجود دارد؟ در جواب باید بگوییم بله! سایت‌های مختلفی در این جزیره وجود دارند که بخشی از آن را برای بانوان تدارک دیده‌اند. از جمله بهترین سایت‌های غواصی برای بانوان، غواصی در سایت پارک زیتون است.

شرایط غواصی در قشم

پس از رزرو غواصی از یک کلوپ و سایت مطمئن شما را با یک کشتی کمی از ساحل دور می‌‌کنند که معمولا عمق حدود ۳ تا ۷ متر برای غواصی انتخاب می‌شود. پس از پوشیدن لباس‌های غواصی و توضیحات لازم به گردش در زیر آب‌ها آماده خواهید شد. برای غواصی نیازی به شنا نیست چرا که در تمام مراحل غواصی یک مربی همراه شما خواهد بود.

علاوه بر تماشای دریا و ماهی‌ها، عکاسی و فیلم‌برداری با لباس غواصی هم امکان‌پذیر است. بهتر است بدانید که لباس غواصی و سایر تجهیزات لازم را کلوپ خودش تهیه می‌کند و نیاز به خرید یا اجاره نیست. همچنین گفتنی است که بیشتر سایت‌های غواصی افراد زیر 8 سال و افراد بالای 50 سال اجازه غواصی را نمی‌دهند. حتما قبل از خرید و رزرو از شرایط سایت‌های مختلف اطلاع یابید.

اقامتگاه‌های قشم

از مهم‌ترین شرایط یک منطقه‌ی توریستی وجود هتل و اقامتگاه‌های متعدد در آن است. اگر یک منطقه‌ای برای اقامت مناسب نباشد روز به روز از تعداد گردشگران آن‌جا کاسته می‌شود. قشم یک جزیره‌ی وسیع است و تنها به یک منطقه خاص آن نمی‌توان متمرکز شد اما در مرکز قشم وجود هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی فضا را برای گردشگران مناسب ساخته است.

هتل ارم، هتل سینگو، هتل ساحلی، هتل آرتا و … تنها چند نمونه از بهترین هتل های قشم محسوب می‌شوند. هر کدام از این هتل‌ها جذابیت خاص خودشان را دارند و از نظر خدمات کمی باهم متفاوت هستند. اقامت در یک اقامتگاه‌ بومگردی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از هتل خواهد بود. می‌توانید با رزرو هر کدام از هتل‌ها یا اقامتگاه‌ها چند روزی را بدون دغدغه بگذرانید.

در آخر غواصی با یوتوپین …

خوشبختانه با وجود زیبایی‌های کشور عزیزمان یافتن یک مکان جذاب برای گردشگری چندان دشوار نخواهد بود. ما در این مقاله جزیره قشم را به شما معرفی کردیم. جزیره‌ای که از هر نظر کامل و بی‌نظیر است و تمام نیازهای گردشگران را برآورده می‌کند. از سواحل شنی و بکر گرفته تا دره‌ها و صخره‌های عجیب در این جزیره‌ی متفاوت یافت می‌شود. اگر شما هم طرفدار پر و پا قرص مکان‌های متفاوت و خاص هستید توصیه می‌کنیم که به این جزیره زیبا سفر کنید.

در قشم با وجود دریا و ساحل امکان انجام تفریحات مختلف نظیر شنا، غواصی، قایق‌سواری، فلای برد و … به راحتی امکان‌پذیر است. غواصی در زیر آب‌های آزاد بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود. برای همین توصیه می‌کنیم حتما با رزرو تور قشم و خرید بلیط غواصی، خود را در میان ماجراجویی‌هایی جدید قرار دهید.