کلیسای درختی یا کلیسای جامع گیاهی، اثری بی‌نظیر و رویایی است که به دست هنرمند و طراح محبوب ایتالیایی به نام جولیانو مائوری ساخته شده و در حال حاضر به یکی از تأثیرگذارترین آثار معماری در سراسر جهان تبدیل شده است. این کلیسا که از جنس طبیعت است و همان‌طور که از نامش پیداست، از درخت ساخته شده نمونه‌ای بی‌نظیر از هم‌زیستی انسان با طبیعت را به نمایش گذاشته و انسان گویی با ساخت این کلیسا قصد داشته خضوع خود در برابر طبیعت را به‌خوبی بیان کند. این کلیسا یکی از بهترین جاذبه‌هایی است که به شما توصیه می‌کنیم حتماً در تور ایتالیا خود از آن بازدید داشته باشید، اما قبل از آن تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری از آن را در اختیارتان قرار دهیم.

توصیف کلیسای درختی

در این مکان سکوتی مطلق حکم‌فرماست تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای آواز پرندگان نغمه‌خوان است که در میان درختان این کلیسا آشیانه کرده‌اند و نغمه‌ای آسمانی را برای زائران این معبد سر می‌دهند. ازآنجایی‌که در این کلیسا هیچ نماد مذهبی خاصی به چشم نمی‌خورد گویی که برای تمامی ادیان و عقاید ساخته شده و هر انسانی با هر دین و عقیده‌ای می‌تواند به آرامش و تفکر در این کلیسا بپردازد. به‌طورکلی فضای این کلیسا و قدم زدن در آن حسی از تعالی و معنویت را به انسان القا می‌کند و گویی در اینجا روح انسان از قیدوبندهای دنیوی رها شده و به عمق وجود خود سفر می‌کنند.

کلیسای درختی

عبور نور خورشید از میان درختان درهم‌تنیده کلیسا و ایجاد سایه‌ای دل‌انگیز، در طول روز رقصی از نور و تاریکی را راه می‌اندازند و فضای روحانی این کلیسا را چندین برابر می‌کند و مسافران با دیدن چنین صحنه‌ای پر از شور و ذوق خواهند شد.

موقعیت قرارگیری و مسیر رسیدن به کلیسای درختی

در قلب کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده آلپ، در قسمت شمالی ایتالیا جایی که ابرها با قله‌ها دست در دست هم در حال رقص و پایکوبی هستند و نسیم خنک کوهستان روح هر عابری را نوازش می‌کند، یکی از خارق‌العاده‌ترین کلیساهای سراسر جهان که با روح و جان خود در طبیعت عجین شده است را خواهید دید. این کلیسا به طور دقیق در دامنه کوه آررا، در نزدیکی شهر برگامو واقع شده است که مسیر رسیدن به آن شامل جاده‌ای پرو پیچ‌وخم و بی‌نهایت رویایی است. در مسیر جاده‌ای که شما را به این کلیسا می‌رساند، درختان همانند نگهبانان یک ارتش در دو طرف جاده ایستاده‌اند و شما را تا رسیدن به این کلیسا همراهی می‌کنند.

تاریخچه کلیسای درختی

داستان و تاریخچه ساخت و طرح‌ریزی این کلیسا ازاین‌قرار است که در سال 1998،جولیانو مائوری که فردی خلاق و هنرمند بود به فکر ساخت یک بنای منحصربه‌فرد در قلب جنگل افتاد و قصد داشت با ساخت این بنا بتواند انسان و طبیعت را به هم عجین کند و نغمه‌ای از ایمان و امید را به سراسر جهان برساند که ایده ساخت کلیسای درختی در یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطق ایتالیا به ذهنش خطور کرد و در سال 2001 موفق شده ایده خود را عملی کند و ساخت این کلیسای معروف را آغاز کند. او با استفاده از تنه و شاخه‌های درختان شاه بلوط و فندق، قفسی عظیم را در دل جنگل برپا کرد. در میان این قفس، 80 نهال ممرز کاشت تا با رشد خود، طاقی سبز و طبیعی را بر فراز این کلیسا به وجود بیاورند.

باتوجه‌به استفاده جولیانو از عناصر طبیعی برای ساخت این مکان، به طبع به زمان زیادی برای کامل شدن آن نیاز داشت و ساخت این کلیسا سالیان زیادی به طول انجامید و جولیانو در این مدت با صبر و حوصله به پرورش نهال‌ها پرداخت و رشد و شکوفایی آن‌ها را نظاره کرد. روز به روز و با رشد درختان، این کلیسا عظمت و زیبایی بیشتری پیدا می‌کرد تا اینکه در سال 2010 ساخت این کلیسا به طور کامل به پایان رسید و درهای آن به روی مردم گشوده شد. جولیانو در سال 2009 درگذشت و نتوانست نتیجه خلاقیت و زحمات خود را به طور کامل مشاهده کند اما در حال حاضر یک اثر بی‌نهایت زیبا و فوق‌العاده را برای سراسر جهانیان به‌عنوان یادبودی از خود برجای گذاشته است.

معماری کلیسای درختی

کلیسای درختی ایتالیا

همان‌طور که گفتیم این کلیسا شاهکاری از معماری در سراسر جهان است که در آن خلاقیت انسان با عظمت طبیعت به نمایش گذاشته شده و حقیقتاً بنایی منحصربه‌فرد و خاص به وجود آورده است. به‌طورکلی این کلیسا از 42 ستون از جنس تنه و شاخه‌های درختان ساخته شده و طاق آن نیز از جنس درختان ممرز است. فضای داخلی کلیسا نیز طوری طراحی شده که نور طبیعی را از طریق سقف فیلتر کند و فضایی آرام و صلح‌آمیز به‌ وجود بیاورد. مواد به کار رفته در این کلیسا کاملاً طبیعی هستند و ساخت آن به صورت کاملا پایدار طراحی شده است. به‌طور کلی باید بگوییم که زیربنای این کلیسا 650 متر مربع است و از 60 هزار شاخه درخت با ارتفاع 40 متر ساخته شده که دارای ظرفیت 1000 نفری است.

ویژگی‌های برجسته کلیسای درختی

پس از توضیح کامل کلیسای درختی در این قسمت قصد داریم ویژگی‌های برجسته کلیسای درختی ایتالیا را به شرح زیر بیان کنیم تا بتوانید در زمان انتخاب ایتالیا به‌عنوان تور خارجی خود و در هنگام بازدید از این بنا این ویژگی‌ها را مدنظر خود داشته باشید:

● طراحی و معماری ارگانیک

از جمله اصلی‌ترین ویژگی این کلیسا، طراحی ارگانیک و پایدار آن است که تماماً از مواد موجود در طبیعت و به‌خصوص درختان ساخته شده و هیچ‌گونه ناهماهنگی با طبیعت در آن وجود ندارد.

● طاق طبیعی

کلیسای درختی تنها بنایی است که طاق آن نیز تماماً از درختان ساخته شده و به طور مستقیم نور خورشید از آن عبور می‌کند.

● وجود محراب سنگی زیبا

از دیگر ویژگی‌های برجسته در این کلیسا باید به محراب سنگی آن اشاره کنیم، در فضای داخلی این کلیسا یک محراب از جنس سنگ ساخته شده و در مرکز کلیسا قرار گرفته است.

● وجود موزه

درون کلیسا همچنین می‌توانید از یک موزه که بر اساس تاریخچه و چگونگی ساخت این کلیسا به وجود آمده است، بازدید کنید.

● مناظر و چشم‌اندازهای خیره‌کننده

همان‌طور که گفتیم کلیسای درختی در دامنه‌ی کوه‌های آلپ واقع شده و یکی از بکرترین چشم‌اندازهای سراسر ایتالیا را برای بازدیدکنندگان خود به ارمغان آورده است.

نکات قابل‌توجه برای بازدید از کلیسای درختی

کلیسای درختی یک بنای مذهبی در ایتالیا است پس در زمان بازدید سعی کنید نکات و موارد زیر را مدنظر خود داشته باشید:

 • لباس مناسب بپوشید. این کلیسا در فضای جنگل واقع شده و برای بازدید از آن باید شرایط آب‌وهوایی را بسنجید و متناسب با آن لباس مناسب همراه خود داشته باشید.
 • تجهیزات مناسب برای پیاده‌روی داشته باشید. ازآنجایی‌که مسیر رسیدن به این کلیسا کوهستانی است ممکن است نیاز داشته باشید کمی از مسیر را پیاده بروید پس همراه خود تجهیزات مناسب بردارید و از کفش مناسب برای پیاده‌روی نیز غافل نشوید.
 • در هنگام بازدید از کلیسای درختی به محیط‌زیست نیز توجه کنید. این کلیسا در یک منطقه حساس از طبیعت واقع شده به همین دلیل این موضوع اهمیت بسیاری دارد که به گیاهان و حیات‌وحش آن احترام بگذارید و هیچ‌گونه زباله‌ای را در فضای آن رها نکنید.
 • به حریم خصوصی زائران دیگر احترام بگذارید. از آنجایی که این کلیسا یک بنای مذهبی است و افراد بسیاری علاوه بر بازدید از آن با هدف زیارت و عبادت راهی آنجا می‌شوند، سعی کنید سکوت را رعایت کنید و اجازه دهید عبادت‌کنندگان به عبادت خود بپردازند.

چالش‌ها و آینده پیش روی کلیسای درختی

پس از اینکه به طور کامل با این کلیسای متفاوت و بی‌نهایت زیبا آشنا شدیم بهتر است کمی هم به چالش‌ها و آینده‌ای که در انتظار آن است بپردازیم.

چالش‌های مربوط به ساخت و نگهداری

 • مواد و مصالح: همان‌طور که بارها تاکید کردیم، مواد به‌کاررفته در ساخت این کلیسا تماماً طبیعی هستند که چالش‌های خاص خود را در زمینه ساخت و نگهداری به همراه دارند و در برابر عوامل طبیعی متعدد همچون باران و برف آسیب‌پذیر هستند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند.
 • نیاز به مهارت و هزینه کافی: نگهداری این کلیسا با همین شکل ساختاری، کاری تخصصی است که نیازمند مهارت بسیاری است و به طبع این تخصص بالا برای نگهداری از این کلیسا هزینه بیشتری را طلب خواهد کرد.

آینده کلیسای درختی ایتالیا

کلیسای درختی

 • کلیسای درختی ایتالیا می‌تواند به‌عنوان نمادی از امید و پایداری در برابر تغییرات آب‌وهوایی و تخریب محیط‌زیست باشد.
 • این کلیسا، یک مورد بسیار خاص و ویژه برای الهام‌بخشی به معماران و طبیعت دوستان است و می‌تواند آن‌ها را به خلق آثار این‌چنینی تشویق کند.
 • این کلیسا همچنین به‌عنوان یکی از مقاصد بی‌بدیل گردشگری در آینده شناخته می‌شود که می‌تواند به اقتصاد محلی این قسمت از ایتالیا کمک قابل‌توجهی داشته باشد.

نقش کلیسای درختی در ترویج معماری ارگانیک

 • شاید معماری ارگانیک در دنیای دیجیتال امروزی ضروری‌ترین چیزی باشد که برای حفظ و نگهداری طبیعت به آن احتیاج داریم که کلیسای درختی یک نمونه عینی از این نوع معماری است و می‌تواند به ترویج این سبک و افزایش آگاهی عمومی بسیار کمک‌کننده باشد.
 • همچنین این کلیسا به‌عنوان محلی برای آموزش و پژوهش در زمینه معماری ارگانیک شناخته می‌شود و افرادی که در حال تدریس در این رشته هستند می‌توانند با بازدید از اینجا درس‌های فراوانی را بیاموزند.

سخن پایانی

ایتالیا کشوری رویایی و دیدنی است که روزبه‌روز با جاذبه‌های بیشتری از آن آشنا می‌شویم و به اصالت و زیبایی آن بیشتر پی خواهیم برد. در متن‌های مختلف همچون مناطق خالی از سکنه در ایتالیا، موارد و جاذبه‌های مختلفی از این کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم که می‌توانید با خواندن آن‌ها اطلاعات خود از این کشور را توسعه دهید. در این مطلب نیز به معرفی کلیسای درختی در این کشور پرداختیم و اطلاعات بسیاری از آن را در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری از این بنا بازدید کنید و در نتیجه لذت بیشتری را نصیب خود کنید. همچنین برای سفر به این کشور و سایر کشورهای دیگر نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم از تورهای یوتوپین که برای مقاصد مختلف برایتان در نظر گرفته بازدید کنید و در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام با کارشناسان و مشاوران آن تماس بگیرید.

———————————————————————————————————————————————————————————————–

سوالات متداول

 • کلیسای درختی ایتالیا در کجا واقع شده است؟

این کلیسا در دامنه کوه‌های آلپ و آررا و در حومه شهر برگامو قرار گرفته است.

 • این کلیسای زیبا و منحصربه‌فرد توسط چه کسی ساخته شده است؟

کلیسای درختی ایتالیا نتیجه خلاقیت و زحمات هنرمند و طراح محبوب ایتالیایی به نام جولیانو مائوری است که امروزه به‌عنوان یکی از بی‌نظیرترین بناها نه‌تنها در قاره اروپا بلکه در سراسر جهان شناخته می‌شود.

 • ساخت این کلیسا از چه زمانی آغاز شد؟

ایده اولیه کلیسا در سال 1998 اتفاق افتاد اما ساخت آن از سال 2001 شروع شد و تا سال 2010 به طول انجامید.

 • چه مواد و مصالحی برای ساخت کلیسای درختی استفاده شده است؟

عمده‌ترین مصالح به‌کاررفته در ساخت این کلیسا شاخه‌ها و تنه‌های درختان می‌باشند.

 • فضای داخلی کلیسا به چه صورت است؟

فضای داخلی این کلیسا با نوری که مستقیم از طاق درختی آن تابیده می‌شود بسیار رویایی و خاص است و با یک محراب سنگی، تعدادی مجسمه و فضایی برای عبادت و نماز طراحی شده است.