این روزها سفر با هواپیما امن‌ترین سفر در دنیا شناخته می‌شود و گردشگران از سر تا سر دنیا با هواپیما بین شهرها و کشورها در حال جا به جا شدن و رفت و آمد هستند. از طرفی صنایع هواپیما در کشورهای مختلف هر روز در حال گسترش پیدا کردن و بزرگتر شدن می‌باشند. بخش بزرگی از صنعت هواپیمایی، در گرو فرودگاه‌ها است و به همین علت هم کشورهای مختلف سعی در پیشرفت و به روز کردن فرودگاه‌هایشان دارند. در سرتاسر دنیا فرودگاه های بزرگ و زیبایی ساخته شده‌اند و خدمات مختلفی را به مسافران ارائه می‌دهند. در این مطلب می‌خواهیم بزرگ‌ترین فرودگاه‌ها در سرتاسر دنیا را به شما معرفی کنیم که حتما اسمش را شنیده‌اید و ممکن است تا حدودی با آن‌ها آشنا باشید. پس تا انتها با یوتوپین همراه باشید تا این فرودگاه‌ها را بیشتر بشناسیم. 

فرودگاه بین‌المللی استانبول در ترکیه

فرودگاه استانبول در سال 2018 افتتاح شد و توانست در سال 2021 به عنوان دومین فرودگاه بین‌المللی برتر جهان انتخاب شود. سالانه حدود 50میلیون مسافر از طریق این فرودگاه سفر می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود پس از اتمام کامل پروژه‌های ساخت‌وساز، این فرودگاه بتواند هر سال تا 200میلیون مسافر را جابه‌جا کند.

قرار است فرودگاه جدید استانبول در سال‌های آینده قطب اصلی مسافربری جهان شود و شلوغ‌ترین مبدأ حمل و نقل هوایی دنیا باشد. چرا که مهم‌ترین نقطۀ اتصال آسیا، اروپا و آفریقای شمالی خواهد بود و حتی می‌تواند استرالیا را به استانبول و در نتیجه به اروپا متصل کند.

فرودگاه استانبول به عنوان جایگزین فرودگاه آتاتورک ساخته شد و دارای بهترین امکانات رفاهی و خدمات ویژۀ مسافران است. انواع کافه و رستوران، فروشگاه‌ها، قهوه‌فروشی، اینترنت رایگان و حتی هتل و استراحتگاه از جمله امکانات فرودگاه بین‌المللی استانبول هستند. اگر قصد خرید تور ترکیه را دارید و استانبول اولین مقصد شماست، می‌توانید از این فرودگاه زیبا و مجهز بازدید کنید.

فرودگاه آتلانتا در آمریکا 

در یازده کیلومتری شهر آتلانتا در ایالت جورجیا آمریکا، بزرگترین فرودگاه دنیا قرار گرفته است که یکی از پرترددترین فرودگاه جهان شناخته می‌شود. در این فرودگاه روزانه ۲۶۰ هزار مسافر جا به جا می‌شوند و به همین دلیل این فرودگاه را بزرگترین مرکز ارتباطی آمریکای شمالی به شمار می‌آورند. 

فرودگاه آتلانتا در آمریکا 

 

بیشتر پروازهای فرودگاه آتلانتا پروازهای داخلی است ولی چند پرواز خارجی را هم شامل می‌شود. ویژگی‌هایی که در مورد فرودگاه آتلانتا نام بردیم باعث شده که شرکت های هواپیمایی مهمی در دنیا در زمینه‌های باربری و مسافربری با این فرودگاه قرارداد ببندند و همکاری‌های زیادی داشته باشند. 

فرودگاه دبی در کشور امارات 

در شهرک الفرهود دبی، فرودگاهی وجود دارد که دارای ۳ ترمینال پیشرفته و به روز با ۲۹۰۰ هکتار مساحت قرار گرفته است. در طول سال، بیشتر از ۷۵ میلیون مسافر و گردشگر از طریق فرودگاه دوبی جا به جا می‌شوند. 

فرودگاه دبی در امارات متحده عربی

ترمینال سوم فرودگاه بین المللی دوبی، آنقدر بزرگ است که از آن به عنوان دومین سازه بزرگ جهان نام می‌برند. خط پروازی این فرودگاه به ۲۷۰ کشور در دنیا وصل می‌شود و در هفته ۸ هزار پرواز در فرودگاه دبی انجام می‌شود. خبر خوب اینکه اگر با تور دبی از ایران به دبی بروید و هر پروازی را رزرو کنید، در این فرودگاه پروازتان بر زمین می‌نشیند و شما شانس دیدن دومین فرودگاه بزرگ جهان را پیدا می‌کنید. 

فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم دبی

بعد از فرودگاه بین‌المللی دبی، فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم به عنوان دومین فرودگاه بزرگ این شهر شناخته می‌شود که در سال 2010 افتتاح شده است. این فرودگاه از طریق شبکۀ پرسرعت قطار شهری به فرودگاه بین‌المللی دبی وصل می‌شود و مجهز به مسیر اختصاصی تاکسی است تا مسافران به سرعت بتوانند به مقصد خود برسند. پیش‌بینی می‌شود که فرودگاه آل مکتوم تا سال 2030 دارای ظرفیت جابه‌جایی سالانه 160میلیون مسافر و 12میلیون تن بار خواهد بود.

این فرودگاه قرار است به یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان از نظر فضا و تعداد مسافر تبدیل شود و در حال حاضر، بیشتر بر فعالیت‌های ترابری و حمل و نقل تمرکز دارد. در حال حاضر همۀ پروازهایی که از ایران به دبی انجام می‌شود، در فرودگاه بین‌المللی دبی فرود می‌آیند و فعلاً پروازی به فرودگاه آل مکتوم وجود ندارد. بنابراین اگر قصد دارید با تور دبی به این شهر سفر کنید، صرفاً شانس بازدید از فرودگاه بین‌المللی دبی را خواهید داشت.

فرودگاه بین المللی شیکاگو آمریکا 

فرودگاه بین المللی شیکاگو در فاصله ۲۷ کیلومتری شهر شیکاگو در ایالت ایلینویز کشور آمریکا قرار گرفته است. این فرودگاه دومین مرکز بزرگ هواپیمایی در آمریکا به شمار می‌رود و یکی از پرترددترین فرودگاه‌های دنیاست. 

فرودگاه بین المللی شیکاگو، ایالات متحده آمریکا

از دلایلی که فرودگاه شیکاگو در بین مسافران خیلی محبوب است می‌توانیم به این اشاره کنیم که خدمات با کیفیت و عالی به مسافران عرضه می‌کند که در کمتر فرودگاه‌هایی در جهان مانند آن را می‌بینیم و به همین دلیل جزو با کیفیت‌ترین فرودگاه‌های دنیا به شمار می‌رود. 

فرودگاه بین المللی توکیو در کشور ژاپن 

یکی دیگر از فرودگاه‌های بزرگ دنیا فرودگاه هاندای شهر توکیو است. این شهر پایتخت کشور ژاپن می‌باشد و به همین دلیل فرودگاهش از هر لحاظی اهمیت زیادی برای این کشور دارد. فرودگاه بزرگ هاندای توانسته است رکورد جا به جایی بیشتر از ۷۵ میلیون مسافر در یک سال را برای خودش ثبت کند که این رکورد باعث شده این فرودگاه به عنوان سومین فرودگاه پرتردد در آسیا شناخته شود. 

فرودگاه بین المللی توکیو در کشور ژاپن 

فرودگاه بزرگ هاندای توکیو، دارای ۳ ترمینال مسافربری است که در اولین ترمینال آن که بزرگترین آن هم است، امکانات زیادی مثل کافه و رستوران‌های متعدد و غیره وجود دارد.پس لازم شد تور ژاپن و وحضور در فرودگاه توکیو رو تجربه کنی!

فرودگاه بین‌المللی ناریتا در ژاپن

فرودگاه ناریتا از دیگر فرودگاه‌های مهم شهر ژاپن است و پروازهای داخلی و بین‌المللی زیادی از طریق این فرودگاه انجام می‌شود. فرودگاه ناریتا شامل سه ترمینال است و در حدود 60 کیلومتری شرق توکیو قرار دارد. در این فرودگاه، خدمات متنوعی را از جمله انواع رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، فروشگاه‌های سوغاتی و صنایع دستی، ماساژ و محوطۀ بازی کودکان ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید با تور ژاپن به این کشور سفر کنید، احتمال دارد که شانس بازدید از این فرودگاه را به دست آورید.

فرودگاه بین المللی پکن در کشور چین 

قطعا یکی از پرترددترین و شلوغ ترین فرودگاه‌های دنیا فرودگاه پکن است که در کشور چین قرار دارد این فرودگاه حدود ۹۵ میلیون مسافر را جا به جا می‌کند و به همین دلیل یکی بزرگ‌ترین فرودگاه‌ها در آسیا به شمار می‌رود. 

فرودگاه پکن در سال های اخیر روز به روز بر پیشرفت و گسترش آن افزوده شد و اکثر کارشناس‌های اقتصادی دنیا معتقدند که بازهم در آینده پیشرفت‌های بیشتری از این فرودگاه را شاهد خواهیم بود. چیزی که فرودگاه بین المللی پکن را خاص تر از بقیه فرودگاه‌های چین می‌کند این است که این فرودگاه مقر اصلی شرکت هواپیمایی ایر چاینا است و همین مسئله اهمیت این فرودگاه را چندین برابر می‌کند. 

فرودگاه بین المللی لس آنجلس در کشور آمریکا 

باز هم یکی دیگر از فرودگاه های کشور آمریکا در رده بندی بزرگترین فرودگاه‌های جهان و در لیست ما قرار می‌گیرد. این بار به سراغ فرودگاه لس آنجلس می‌رویم که فرودگاه مورد علاقه بازیگران و سوپراستارهای هالیوود است. چون این فرودگاه یک ترمینال اختصاصی برای سلبریتی ها دارد که بدون مزاحمت از سمت خبرنگاران و پاپاراتزی‌ها بتوانند به راحتی با هواپیما سفر کنند.

فرودگاه بین المللی لس آنجلس در کشور آمریکا 

هر چند استفاده از ترمینال مخصوص سلبریتی‌ها برای آن‌ها رایگان نیست و باید سالانه مبلغی حدود ۷۵۰۰ دلار پرداخت کنند تا بتوانند از این ترمینال اختصاصی فرودگاه لس آنجلس استفاده کنند. برای تفریح به تور خارجی بروید و بزرگترین فرودگاه بین المللی لس آنجلس رو که فرودگاه محبوب سوپر استار ها است از نزدیک مشاهده کنید

فرودگاه لس آنجلس مقام پنجم را در بین فرودگاه‌های پرتردد در جهان دارد و همچنین دومین فرودگاه بزرگ در آمریکا شناخته می‌شود.

از فرودگاه‌های مدرن اروپا بازدید کنید

زمانی که در حال برنامه‌ریزی تور اروپا و انتخاب مقاصد خود هستید، باید به این نکته هم توجه کنید که قرار است از کدام فرودگاه‌ها عبور کنید و شانس دیدن آن‌ها را داشته باشید. فرودگاه‌های اروپایی بسیار شیک و مجهز هستند و دریچۀ ورود به کشورها و شهرهای اروپایی محسوب می‌شوند. در ادامه، با چند مورد از فرودگاه‌های مدرن اروپایی آشنا می‌شویم که می‌توانند بخشی از مقاصد تور اروپای شما باشند.

فرودگاه اورلی پاریس

پیش از اینکه فرودگاه شارل دوگل افتتاح شود، اورلی فروشگاه اصلی پاریس بود. این فرودگاه بین‌المللی در جنوب پاریس قرار دارد و دومین فرودگاه بزرگ پاریس محسوب می‌شود. فرودگاه اورلی مشابه شارل دوگل با حدود 30 شرکت هواپیمایی از آسیا تا اروپا همکاری دارد و اکثر پروازهای خارجی و بین‌المللی از طریق این فرودگاه انجام می‌شود. بنابراین اگر قصد سفر با تور فرانسه را دارید، به احتمال زیاد قرار است از این فرودگاه عبور کنید.

فرودگاه اورلی چهار ترمینال دارد و می‌توانید از این فرودگاه با مترو، تاکسی و اتوبوس به مرکز شهر پاریس بروید. دو هتل نووتل (Novotel) و ابیس (Ibis) هم در داخل فرودگاه اورلی قرار دارند و از خدمات رفاهی این فرودگاه محسوب می‌شوند. امکانات دیگری هم از جمله فری‌شاپ، کافه و رستوران، فروشگاه‌های خرید سوغاتی، خدمات پزشکی، گالری هنری و قسمت بازی کودکان در این فرودگاه ارائه شده‌اند.

فرودگاه بین‌المللی مارکوپولو ونیز

فرودگاه مارکوپولو ونیز رتبۀ سوم فرودگاه‌های بین‌المللی ایتالیا را به خود اختصاص داده است و در حدود 12 کیلومتری مرکز شهر ونیز قرار دارد. سالانه بیش از 10میلیون مسافر از خدمات این فرودگاه استفاده می‌کنند و بیش از 60 شرکت هواپیمایی در فرودگاه مارکوپولو ونیز فعالیت دارند.

فرودگاه مارکوپولو ونیز فقط یک ترمینال دارد که دارای سه طبقه است و همۀ پروازهای داخلی و خارجی از طریق همین ترمینال انجام می‌شوند. طبقۀ همکف مختص پروازهای خروجی، طبقۀ اول برای رسیدگی به پروازهای خروجی و طبقۀ سوم محل استقرار فروشگاه‌ها و غذاخوری‌های این فرودگاه است.

فرودگاه شارل دو گل پاریس در کشور فرانسه 

یکی از رئیس جمهورهای فرانسه به نام شارل دو گل در شهر پاریس مهم‌ترین فرودگاه کشور فرانسه را افتتاح می‌کند و نامش برای همیشه بر روی این فرودگاه ماندگار می‌شود. فرودگاه شارل دو گل مقر اصلی شرکت هواپیمایی ایر فرانس است و به همین دلیل بسیار حائز اهمیت می‌باشد و مهم‌ترین فرودگاه کشور فرانسه شناخته می‌شود. 

فرودگاه شارل دو گل پاریس در کشور فرانسه 

این ترمینال ۳ ترمینال اصلی و همچنین چهار باند فرودگاه مجهز برای فرود هواپیما دارد و با داشتن ۲۳۰۰ هکتار مساحت، به طور سالانه حدود ۶۶ میلیون مسافر را جا به جا می‌کند. 

فرودگاه باراخاس مادرید کشور اسپانیا 

دومین فرودگاه بزرگ در اروپا که احتمال در تور اروپا سفر به اسپانیا فرودگاه باراخاس مادرید است که در کشور اسپانیا قرار گرفته  را مشاهده مبکنبد و در رده بندی ما، بعد از فرودگاه شارل دو گل فرانسه قرار می‌گیرد. با وجود اینکه حدود یک قرن از ساخت و افتتاح فرودگاه باراخاس می‌گذرد، این فرودگاه همچنان در حال پیشرفت است. 

فرودگاه باراخاس مادرید کشور اسپانیا 

فرودگاه بزرگ باراخاس ۳۰۵۰ هکتار وسعت دارد و دارای ۴ باند کاملا مجهز و آسفالته برای فرود هواپیماها در کشور اسپانیا می‌باشد. همچنین یکی از دلایل مهم بودن فرودگاه باراخاس مادرید، این است که مقر اصلی شرکت هواپیمایی ایبریا در همین فرودگاه قرار گرفته است. 

فرودگاه لئوناردو داوینچی ایتالیا

حضور در بزرگترین فرودگاه کشور ایتالیا را در سفر با تور ایتالیا  تجربه کنید، سومین فرودگاه بزرگ در اروپا را به نام نقاش معروف ایتالیایی که در دوره رنسانس زندگی می‌کرده است، نام‌گذاری کرده‌اند. این فرودگاه در نزدیکی شهر رم قرار گرفته است و سالانه حدود ۴۱ میلیون مسافر از طریق آن با هواپیما سفر می‌کنند و در بین شهر‌ها و کشورها مختلف دنیا جا به جا می‌شوند. 

فرودگاه لئوناردو داوینچی ایتالیا 

وسعت فرودگاه لئوناردو داوینچی ایتالیا، ۲۹۰۰ هکتار است و ۴ باند مجهز و آسفالته برای فرود هواپیماها دارد. 

فرودگاه فلورانس ایتالیا

از دیگر فرودگاه‌های مهم ایتالیا می‌توان فرودگاه فلورانس را نام برد. اگر قصد سفر هوایی به فلورانس را به عنوان بخشی از تور ایتالیا دارید، این فرودگاه مقصد شما خواهد بود. فرودگاه فلورانس هر سال به بیش از 2میلیون مسافر خدمات ارائه می‌دهد و در هشت کیلومتری مرکز شهر فلورانس قرار دارد. این فرودگاه فقط حدود 15 دقیقه از مرکز این شهر فاصله دارد و انواع خدمات حمل و نقل را مانند اتوبوس، تاکسی و اجارۀ ماشین به مسافران ارائه می‌دهد.

فرودگاه اسخیپول آمستردام در کشور هلند 

یکی از شلوغ‌ترین و پرترددترین فرودگاه‌های دنیا در شهر آمستردام قرار گرفته و فرودگاه اسخیپول نام دارد و سالانه بیشتر از ۶۰ میلیون مسافر را جا به جا می‌کند. 

فرودگاه اسخیپول آمستردام در کشور هلند 

فرودگاه بزرگ اسخیپول یک ترمینال کاملا مجهز و به روز دارد و این ترمینال از سه سالن تشکیل شده است که پرواز‌های ورودی و خروجی‌ را مدیریت می‌کند. این فرودگاه با داشتن وسعتی برابر با ۲۷۸۷ هکتار و ۶ باند فرودگاهی، مهم‌ترین فرودگاه هلند شناخته می‌شود. 

سخن پایانی

در این مقاله از بلاگ یوتوپین، با بزرگ‌ترین و زیباترین فرودگاه‌های جهان آشنا شدیم و امکانات آن‌ها را بررسی کردیم. فرودگاه‌های بخش مهمی از سفرها و تورها مانند تور اروپا محسوب می‌شوند، بنابراین مهم است که پیش از سفر، شناخت مختصری راجع به امکانات و خدمات آن‌ها به دست آوریم. شما همچنین می‌توانید برای اطلاع از جدیدترین تورهای اروپا و آسیا به وب‌سایت یوتوپین مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا برای انتخاب مناسب‌ترین تور به شما کمک کنیم.


سؤالات متداول

  • بزرگ‌ترین فرودگاه جهان از نظر مساحت کدام است؟

فرودگاه بین‌المللی ملک فهد در عربستان، بزرگ‌ترین فرودگاه جهان از نظر مساحت محسوب می‌شود.

  • شلوغ‌ترین فرودگاه جهان کجاست؟

فرودگاه بین‌المللی بایون گوانگجو در چین، شلوغ‌ترین فرودگاه جهان از نظر تعداد مسافر به شمار می‌رود.

  • مهم‌ترین فرودگاه کشور فرانسه کدام است؟

فرودگاه شارل دوگل فرانسه، مهم‌ترین فرودگاه این کشور است که مقر اصلی شرکت هواپیمایی ایر فرانس نیز محسوب می‌شود.

  • علت اهمیت فرودگاه جدید استانبول چیست؟

این فرودگاه می‌تواند آسیا، اروپا، آفریقای شمالی و حتی استرالیا را به یکدیگر وصل کند، بنابراین از اهمیت زیادی برخوردار است.