این دره به رونق صنعت گردشگری در این منطقه کمک بسیاری کرده و فرصت‌های شغلی متعددی را برای اهالی محلی به ارمغان آورده است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم این دره زیبا و رویایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانیم از آن به‌عنوان نمادی از زیبایی‌های طبیعی ایران، برای نسل‌های آینده حفاظت کنیم، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دره چال کندی دزفول کجاست؟

این دره در فاصله تقریبی ۱۸ کیلومتری از شمال دزفول و ۲۵ کیلومتری از شمال شرقی اندیمشک و در مسیر جاده دزفول به شهیون قرار دارد. مسیر رسیدن به این دره خود نیز دارای زیبایی‌های بسیار خیره‌کننده‌ای است که تلاقی صخره‌ها با رودخانه دز از جمله فوق‌العاده‌ترین آن‌هاست که توجه شما را در همان ابتدا به خود جلب می‌کند. چال کندی در مسیر آب خروجی از سد دز واقع شده است و مسیر رسیدن به آن ماشین رو نمی‌باشد و از دو طریق مسیر کوهستانی و مسیر آبی می‌توانید خود را به آن برسانید. که از راه مسیر کوهستانی باید به صورت پیاده اقدام کنید و حدود ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت پیاده‌روی در مسیرهای تقریبا سخت خود را به چال کندی برسانید؛ اما از طریق مسیر آبی کافیست از پارک دولت در دزفول سوار قایق شده و مسیری حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه را در دل رودخانه دز طی کنید تا بتوانید به چال کندی برسید. در طول هر دو مسیر نیز می‌توانید جاذبه‌ها و زیبایی‌های فوق‌العاده و چشم‌نوازی را ببینید و از آنها لذت ببرید.

چالکندی دزفول

دلیل نام‌گذاری چال کندی

در مورد دلیل نام‌گذاری این دره روایات و نظرهای مختلفی وجود دارد. در برخی از روایات گفته شده است که نام این دره ریشه در زبان لری دارد که “چال” به معنی گودال و “کندی” به معنی کندن است که این دره به دلیل عمق زیاد و صخره‌های مرتفعی که دارد به چال تشبیه شده است و این نام را برای آن انتخاب کرده‌اند. در روایت دیگری گفته می‌شود که نام این دره درگذشته چال قندی بوده و نام خود را از کدخدا قندی قلاوند که بزرگ‌خاندان این نواحی بوده است، گرفته که پس از گذشت زمان کم‌کم به شکل امروزی درآمده. یک روایت دیگر بیان می‌کند که این دره نام خود را مدیون گیاهی به نام “کند” است و به دلیل اینکه به‌وفور در این چاله وجود داشته نام چال کندی بر روی آن گذاشته شده است.

باتوجه‌به این روایات متعدد نمی‌توانیم به‌طورقطع بگوییم که کدام درست است؛ اما ایده اولیه بنا به شکل ظاهر و ویژگی‌های این دره که دارای عمق زیاد و صخره‌های بلندی است، از اعتبار بیشتری برخوردار است.

تاریخچه چال کندی

چال کندی دارای قدمت بسیار غنی‌ای است و شواهدی همچون وجود غارها و قلعه‌های باستانی نشان می‌دهد که سکونت در این منطقه به دوران قبل از تاریخ برمی‌گردد. این منطقه از دیرباز مورد توجه بوده و برای عبور و مرور و حمل‌ونقل کالا استفاده می‌شد و همچنین به دلیل وجود معادن در اطراف آن بسیار مورد توجه مردم محلی قرار گرفت. این دره تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و شاهد حوادث تاریخی متعددی بوده است و در جنگ ایران و عراق به دلیل موقعیت استراتژیکی که داشت به‌عنوان یکی از خطوط مقدم جبهه شناخته می‌شد. در حال حاضر نیز همچنان رونق خود را حفظ کرده و به دلیل زیبایی‌های بی‌نظیری که ارائه می‌دهد به یکی از قطب‌های گردشگری و محبوب‌ترین تور داخلی در استان خوزستان تبدیل شده است.

دیدنی‌های دره چال کندی

همان‌طور که گفتیم چال کندی خود از جاهای دیدنی دزفول است که دارای مناظر و چشم‌اندازهای بسیار بکری است و هر چیزی در این دره سراسر زیبایی‌ است و دورتادور آن را جاذبه‌های طبیعی و منحصربه‌فرد فراگرفته است که در ادامه به برخی از آنها به طور کامل و با جزئیات می‌پردازیم:

● صخره‌های مرتفع و عمودی

صخره‌های این دره جز اولین چیزهایی است که پس شنیدن نام چال کندی در ذهن گردشگران نقش می‌بندد. این صخره‌ها در ارتفاعات مختلف قرار دارند و چالش‌های متعددی را برای صخره‌نوردان با سطوح مختلف تجربه، ارائه می‌کنند و اینجا را به یکی از مقاصد محبوب برای صخره‌نوردان و علاقه‌مندان به این ورزش هیجان‌انگیز تبدیل کرده است.

● آب‌های زلال و نیلگون

در میان دره یک رودخانه خروشان و با ابهت در جریان است که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده و حوضچه‌های طبیعی به وجود آمده در کنار آن، شرایط را برای شنا و آب‌تنی فراهم کرده است. اگر اهل شنا هستید حتماً با رعایت اصول ایمنی شنا در این منطقه را تجربه کنید.

● درختان و فضای سرسبز

در دو طرف دره چال کندی درختان سبز و انبوه قرار گرفته‌اند و سبب ایجاد فضایی خنک و دلنشین برای گردشگران شده‌اند. سایه این درختان فضا را برای یک پیک‌نیک ایده‌آل و رویایی فراهم کرده است و می‌توانید ساعاتی را به‌دوراز دغدغه شهر در این منطقه به آرامش برسید.

● غارهای باستانی

در دل صخره‌های مرتفع این دره، غارهای باستانی متعددی وجود دارد که قدمت تاریخی این منطقه را به‌خوبی نشان می‌دهند. برخی از این غارها محل زندگی انسان‌های اولیه بوده‌اند و برخی دیگر به‌عنوان سرپناه در زمان جنگ‌ها و خطرات مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در زمان بازدید از چال کندی دزفول حتماً از این غارهای تاریخی نیز بازدید کنید.

● قلعه‌های تاریخی

در ارتفاعات مشرف به دره، بقایایی از قلعه‌های تاریخی به چشم می‌خورد که گفته شده در گذشته برای حفاظت از منطقه و کنترل عبور و مرور مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

● تنوع گیاهی و جانوری

این منطقه به دلیل شرایط آب‌وهوایی مساعد دارای پوشش گیاهی بسیار غنی‌ای است و به‌عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه‌های جانوری مختلف مانند پرندگان، خزندگان و پستانداران شناخته می‌شود.

تفریحات و سرگرمی‌ها در چال کندی

که این دره که با نام بهشت گمشده خوزستان نیز شناخته می‌شود علاوه بر جاذبه‌های دیدنی فوق‌العاده، تفریحات و سرگرمی‌های متنوعی را برای گردشگران به شرح زیر در نظر گرفته است:

● قایق‌سواری

رودخانه‌ای که در این دره قرار گرفته دارای زیبایی غیر قابل وصفی است و گشت‌وگذار با قایق در آن و در کنار صخره‌های مرتفع با آن چشم‌انداز بی‌نظیر از انبوه درختان می‌تواند از جمله تجربیات فراموش‌نشدنی در سفرتان به حساب بیاید.

● صخره‌نوردی

همان‌طور که گفتیم این دره عمده شهرت خود را مدیون صخره‌های بلند و با ابهتش است که صخره‌نوردان از سراسر کشور برای انجام این ورزش و روبه‌روشدن با چالش‌های متعدد آن راهی سفر به اینجا می‌شوند. شما نیز اگر به ورزش صخره‌نوردی علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم این بار دره چال کندی را برای این کار انتخاب کنید و تجربیاتی خاص و متفاوت را برای خود به ارمغان بیاورید.

● شنا

آب‌تنی در حوضچه‌های طبیعی و خنک این دره از جمله دیگر تفریحاتی است که می‌توانید از انجام آن در گرمای تابستان لذت ببرید.

● پیاده‌روی

از دیگر تفریحات در دره چال کندی می‌توانیم به پیاده‌روی اشاره کنیم. این منطقه دارای مکان‌های مناسبی برای پیاده‌روی است که می‌توانید از آنها استفاده کنید و ضمن به‌دست‌آوردن تجربه‌ای لذت‌بخش، با تنوع گیاهی منطقه بیشتر آشنا شوید.

● کمپینگ

در این منطقه همچنین امکان کمپ زدن برای گردشگران فراهم شده و سالانه تورهای بسیاری تحت عنوان تور کمپینگ به این منطقه برگزار می‌شود که این امکان را برای شما فراهم کرده پس از گشت‌وگذار و دیدن زیبایی‌ها در روز، شب را در زیر آسمان پرستاره این منطقه بگذرانید و سفری بی‌نهایت لذت‌بخش را تجربه کنید.

● ماهیگیری

صید ماهی از رودخانه چال کندی یکی از تفریحات منحصربه‌فرد است که در صورت داشتن تجربه و امکانات لازم می‌توانید از این تفریح نیز بهره ببرید.

بهترین زمان سفر به دره چال کندی دزفول

چال کندی دزفول کجاست

خب! پس از آشنایی کامل با این دره و شناختن جاذبه‌های دیدنی آن و تفریحات و سرگرمی‌هایی که در این منطقه قابل‌انجام هستند، نوبت به انتخاب بهترین زمان برای سفر به اینجا می‌رسد. ازآنجایی‌که دره چال کندی در دزفول و استان خوزستان که از جمله مناطق گرمسیری است قرار گرفته، به طبع دارای آب‌وهوای گرم‌تری از سایر مناطق است و به همین دلیل سفر به این منطقه در فصل تابستان به دلیل گرمای زیادی که دارد خیلی توصیه نمی‌شود؛ اما زمان خوبی برای آب‌تنی و شنا به حساب می‌آید، اما بهترین فصل سفر اوایل بهار و فصل پاییز است. زمستان نیز ممکن است در این منطقه شاهد باران‌های رگباری باشید و اگر قصد دارید زمستان را برای سفر خود انتخاب کنید، حتماً تجهیزات و امکانات ایمنی و ضروری را همراه خود داشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به این دره

سفر به این دره ازآنجایی‌که یک سفر طبیعت‌گردی به شمار می‌آید، برای داشتن تجربه‌ای لذت‌بخش و احساس خوب، نیاز دارید تجهیزات مناسبی را نیز همراه خود داشته باشید. مهم‌ترین این تجهیزات عبارت‌اند از:

 • لباس‌های مناسب: لباس‌های نخی و خنک برای روزهای گرم سال و لباس‌های گرم برای زمستان از جمله اصلی‌ترین تجهیزاتی هستند که برای سفر به چال کندی باید همراه خود داشته باشید.
 • کفش مناسب: برای پیاده‌روی و بازدید از جاذبه‌های دیدنی این دره بهتر است کفش مناسب پیاده‌روی همراه خود داشته باشید و صندل یا دمپایی را نیز فراموش نکنید.
 • لوازم بهداشتی و ضروری: کرم ضدآفتاب، کرم مرطوب‌کننده، حشره‌کش، دستمال مرطوب و ضدعفونی‌کننده و داروهای مورد نیاز از جمله تجهیزاتی هستند که در هر سفر طبیعت‌گردی باید همراه خود داشته باشید که سفر به چال کندی نیز از این قاعده مستثنی نیست و به‌همراه‌داشتن این وسایل به تجربه شما از سفر کمک بسیاری می‌کند.
 • تجهیزات ایمنی: جلیقه نجات (در صورت تمایل به قایق‌سواری)، کلاه ایمنی (در صورت تمایل به صخره‌نوردی) و جعبه کمک‌های اولیه در این سفر از جمله تجهیزات ضروری هستند که باید همراه خود داشته باشید.
 • سایر لوازم مورد نیاز: بطری آب، خوراکی‌های سبک و تنقلات، کیسه‌زباله، چادر و لوازم کمپینگ (در صورت تمایل به شب‌مانی)، دوربین عکاسی، تلفن همراه و شارژر و… از دیگر تجهیزاتی هستند که در زمان سفر باید برای تجربه بهتر همراه خود داشته باشید.

نکات با اهمیت در زمان بازدید از دره چال کندی

 • وضعیت و شرایط آب‌وهوایی را بررسی کنید، در برخی از روزها ممکن است به دلیل گرما و رطوبت زیاد یا سرمای طاقت‌فرسا، سفر به این منطقه آزاردهنده باشد، پس از قبل وضعیت آب‌وهوا را بررسی کنید و در صورت مساعد بودن شرایط سفرتان را آغاز کنید.
 • در مورد مسیر دسترسی و امکانات رفاهی این منطقه اطلاعات به دست بیاورید تا در صورت لزوم بتوانید از آنها استفاده کنید.
 • تجهیزاتی که در بالا ذکر کردیم را به طور کامل همراه خود داشته باشید.
 • ازآنجایی‌که مسیرهای چال کندی کمی چالش‌برانگیز هستند در صورت داشتن قوای بدنی به فعالیت و پیاده‌روی در این منطقه بپردازید.
 • نکات ایمنی را مدنظر داشته باشید و از شنا در آب‌های خروشان یا صخره‌نوردی در مکان‌های ناامن بپرهیزید.
 • به محیط‌زیست احترام بگذارید و زباله‌های خود را در آن رها نکنید.
 • حریم خصوصی افراد محلی را نادیده نگیرید و بدون اجازه به باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی آنها وارد نشوید.

جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم دره چال کندی، مقصدی ایده‌آل برای گذراندن اوقات فراغت و تجربه سفری خاطره‌انگیز است. باتوجه‌به اهمیت این منطقه به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان خوزستان در این مطلب به بررسی این دره پرداختیم و اطلاعات کامل و جامعی از آن را در اختیارتان قرار دادیم. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام در مورد سفر به این منطقه و سایر مناطق دیدنی کشور نیز می‌توانید روی کارشناسان و مشاوران متخصص ما در یوتوپین حساب کنید و با تماس با آنها اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید و تور مدنظر خود را رزرو کنید.

————————————————————————————————————————————————————-

سؤالات متداول

 • دره چال کندی کجاست؟

این دره به طور دقیق در استان خوزستان و در ۱۸ کیلومتری شمال دزفول و در جاده دزفول به شهیون واقع شده است.

 • بهترین زمان سفر به این دره چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر به این منطقه اوایل بهار و فصل پاییز است تا بتوانید در هوایی مطبوع به گشت‌وگذار بپردازید.

 • چه امکاناتی در دره چال کندی وجود دارد؟

ازآنجایی‌که مسیر رسیدن به این دره کمی است، امکانات رفاهی کمی نیز در آن وجود دارد، پس سعی کنید قبل از سفر مایحتاج مورد نیاز خود را همراه خود داشته باشید.

 • در دره چال کندی دزفول چه تفریحاتی را می‌توان انجام داد؟

تفریحات و سرگرمی‌های متعددی مانند قایق‌سواری، صخره‌نوردی، شنا، پیک‌نیک، عکاسی، پیاده‌روی، کمپینگ، ماهیگیری و گشت‌وگذار در غارها و قلعه‌ها در دره چال کندی وجود دارد که می‌توانید از آنها باتوجه‌به سلیقه خود استفاده کنید و لذت ببرید.