بکرترین جاهای دیدنی دزفول

● آبشار شوی

این آبشار یکی از زیباترین آبشارها نه‌تنها در استان خوزستان بلکه در سراسر ایران است و با 100 متر ارتفاع و عرضی 70 متری به‌عنوان بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه از آن یاد می‌شود که در شهر دزفول واقع شده است. این آبشار از ارتفاعات کوهی به نام چورویک، با ابهت و باشکوه از مسیرهای پرپیچ‌وخم عبور می‌کند و به پایین می‌ریزد و منظره‌ای فوق‌العاده رویایی را به همراه درختان بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشک، افرا، کیکم و بلوط اطراف آن خلق می‌کند. در اطراف این آبشار یک غار مرموز نیز وجود دارد که اگر درزمینهٔ غارنوردی تخصص ندارد به شما توصیه می‌کنیم به آن وارد نشوید.

● روستای پامنار

پامنار دزفول

این روستا که یک جای دیدنی در دزفول است در نزدیکی سد و در فاصله 40 کیلومتری از دزفول واقع شده و دارای طبیعتی بکر و منحصربه‌فرد است و به‌قدری زیباست که لازم است با قطعیت بگوییم، مانند آن را در کمتر جایی می‌توانید پیدا کنید. این روستا با کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای پوشیده از درختان سدر و بلوط و… احاطه‌شده است. از سوی دیگر در اطراف این روستا دشت و مراتع بسیار سرسبزی وجود دارد که مملو ازگل‌های شقایق و نرگس هستند و عطر و بوی بی‌نظیری را سبب شده‌اند. به‌طورکلی پامنار از آن مکان‌هایی است که هر گردشگری با هر سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارد و تجربه بی‌نظیری از سفر را در اختیار آن قرار می‌دهد. پس حتماً در زمان سفر به دزفول بازدید از این روستا را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

● رودخانه دز

دز رودخانه‌ای است که از رشته‌کوه زاگرس میانی سرچشمه می‌گیرد و به‌مثابه رگی حیاتی در قلب دزفول جاری می‌شود. این رودخانه حیات و زیبایی را به دزفول بخشیده است و پس از گذشت از این شهر به رود کارون می‌پیوندد. این رودخانه در طول تاریخ اهمیت بسیاری داشته و با نام‌های متفاوتی از آن یاد شده است و امروزه نیز به یکی از قطب‌های گردشگری استان خوزستان تبدیل شده و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

● صوفی احمد

صوفی احمد یکی دیگر از روستاهای سرسبز واقع در قسمت شمالی دزفول است که به دلیل طبیعت بکر و بی‌بدیلش شهرت پیدا کرده است. این منطقه با آبشارهای خروشان، درختان سر به فلک کشیده و غارهای اسرارآمیز، دنیای دیگری را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد و شما را به دنیای ‌افسانه‌ها خواهد برد. این روستا همچنین در مجاورت رودخانه دز قرار گرفته و در آن امکان انجام تفریحاتی همچون قایق‌سواری، ماهیگیری و شنا نیز وجود دارد.

● دریاچه شهیون

شهیون دزفول

این دریاچه که به سد دز نیز معروف است در نزدیکی روستای پامنار قرار دارد و می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و به طور هم‌زمان از این دو جاذبه دیدنی بازدید کنید. این دریاچه از ارتفاعات الیگودرز و اراک سرچشمه می‌گیرد و منظره‌ای رویایی را در دزفول به نمایش می‌گذارد. به‌طورکلی برای توصیف این دریاچه باید بگوییم که “دریاچه شهیون در میان کوهستان‌های مرتفع و جنگل‌های انبوه بلوط و زالزالک واقع شده و انعکاس آسمان آبی در آب زلال آن، منظره‌ای بدیع و چشم‌نواز را خلق کرده است به صورتی که گویی نگینی فیروزه‌ای در دل کوهستان در حال درخشش است.” با چنین توصیفی قطعاً دلتان می‌خواهد همین‌الان عازم سفر شوید و از این دریاچه زیبا بازدید کنید، البته این فقط یک توصیف ساده نیست و زمانی که در تور داخلی خود به دزفول از نزدیک این دریاچه را ببینید، بیشتر مبهوت زیبایی و شکوه آن خواهید شد.

● آسیاب‌های آبی دزفول

این آسیاب‌ها از جمله ارزشمندترین بناهای تاریخی در دزفول هستند که روی رود دز ساخته شده‌اند. این سازه‌ها مربوط به دوره ساسانیان می‌باشند و در دوره صفوی و قاجار نیز سازه‌های بیشتری به آنها اضافه شد تا به شکل امروزی درآمدند. این سازه‌ها تنها با قلوه‌‌سنگ‌های رودخانه، آجر و ملات ساروج ساخته شده‌اند و توانسته‌اند این‌همه سال دوام بیاورند و به‌عنوان گنجینه‌ای ارزشمند از تاریخ و فرهنگ این سرزمین به دست ما برسند. به شما توصیه می‌کنیم در زمان سفر به دزفول بازدید از این آسیاب‌های آبی را جز اولین برنامه‌های سفرتان قرار دهید.

● دره کول خرسان

دره کول خرسان، مشهور به دره ارواح، یکی از اسرارآمیزترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که در 35 کیلومتری شمال دزفول در مسیر شهیون واقع شده و چشمه‌های متعددی از این دره عبور می‌کنند و مسیر آن پوشیده از نیزار و درختان بید است. این دره با تمام زیبایی‌هایی که دارد، می‌تواند بسیار بی رحم باشد و اجازه بازگشت به افراد غیر حرفه‌ای و آماتور درزمینهٔ طبیعت‌گردی و کوهنوردی را ندهد. پس اگر طبیعت گرد حرفه‌ای هستید و تجهیزات مناسب را همراه خود دارید، به بازدید این دره بروید.

● دره چال کندی

چال کندی دزفول از دیگر جاذبه‌های این شهر است که بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است و با دیواره‌های بلندی که داستان‌های هزار‌ساله روی آنها حکاکی شده و غارهای باستانی، رازهای ناگفته‌ای را در دل خود جای‌داده است و منتظر است تا با عبور گردشگران پرده از راز خود بردارد و به‌عنوان شاهدی از تاریخ حرف‌های ناگفته خود را به زبان بیاورد. چال کندی به‌عنوان بهشتی در استان خوزستان شناخته می‌شود و یکی از بکرترین جاذبه‌های است که در سفر به دزفول می‌توانید از آن بازدید کنید.

● دره توبیرون

توبیرون با درختان بلند و انبوه، صخره‌های سر به فلک کشیده و آبشاری که از ارتفاع سرازیر می‌شود از دیگر جاهای دیدنی دزفول است. باتوجه‌به جاذبه‌هایی که در این دره وجود دارد برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، کوهنوردی و صخره‌نوردی یک مکان ایده‌آل و رویایی به شمار می‌آید. این دره دارای هوای بسیار خنکی است و به گفته محلی‌ها برای ازبین‌بردن تب و کاهش دمای بدن جای مناسبی است و به همین دلیل هم‌نام آن را توبیرون گذاشته‌اند.

● قنات قمش چوقابافان

قمشی دزفول

حفر قنات در دزفول دارای قدمت بسیاری است و مردم برای هدایت آب به سمت شهر تعداد زیادی قنات را در کنار رود دز حفر می‌کردند که قنات قمش چوقابافان یکی از مهم‌ترین آنها است. درحالی‌که در سطح شهر گرمای دزفول طاقت‌فرسا است، در اعماق قنات قمش چوقابافان، خنکای دلچسبی را تجربه خواهید کرد و با دالان‌های خنک و آجری در اعماق زمین روبه‌رو می‌شوید.

● پل قدیمی دزفول

قدمت این پل به بیشتر از 17 قرن می‌رسد و یکی از جاهای تاریخی با اهمیت در دزفول به حساب می‌آید. گفته می‌شود این پل به دست شاپور اول ساسانی ساخته شده و در دوره‌های بعدی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. این پل قسمت شرقی به غربی دزفول را به هم متصل می‌کند و بر روی پایه‌های سنگی استوار شده‌ و مصالح به کار رفته در ساخت آن، سنگ لاشه و آجر است و تزئینات آن شامل آجرکاری و کتیبه‌های سنگی است.

● آرامگاه یعقوب لیث صفاری

آرامگاه یعقوب لیث که بنیان‌گذار سلسله صفاریان در ایران است، در حال حاضر در دزفول قرار دارد. این پادشاه اهمیت زیادی در حفظ زبان فارسی بر عهده داشته و کسانی که در دربار او با زبان فارسی حرف نمی‌زند مورد سرزنش و خشم او قرار می‌گرفتند. قطعاً زبان و اصالت امروزی خود را مدیون چنین افرادی در طول تاریخ هستیم، پس در زمان سفر به دزفول بازدید از آرامگاه یعقوب لیث را نیز از دست ندهید.

● خانه تاریخی سوزنگر

در دزفول خانه‌ها و بناهای آجری بسیاری وجود دارد که یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین آنها خانه تاریخی سوزنگر است. این بنای تاریخی آثاری به‌جامانده از دوران قاجار است که با ظرافت خاص و معماری بی‌نظیری ساخته شده است. اکثر تزیینات خانه سوزنگر آجری است که بسیار خلاقانه و هنرمندانه در جای‌جای این خانه خلق شده‌اند که با دیدن آنها شما نیز زبانتان به تحسین معمار خوش‌سلیقه آن باز خواهد شد.

● خانه تاریخی تیزنو

در کوچه‌پس‌کوچه‌های محله قلعه، شاهکاری دیگر از معماری را خواهید دید که متعلق به دوران صفویه است و در زمان قاجار نیز مورد مرمت قرار گرفته و تزییناتی به آن اضافه شده است. مصالح اصلی این خانه مانند سایر بناهای دزفول، آجر است و امروز به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

● شهر باستانی جندی‌شاپور

جندی‌شاپور که متعلق به دوران ساسانی است و توسط شاپور یکم ساخته شد یکی دیگر از جاهای دیدنی دزفول است که به‌عنوان مرکز علم جهان در تاریخ از آن یاد می‌شود و اولین دانشگاه در آن تاسیس شد. شاپور تمایل زیادی به توسعه علم پزشکی در این مرکز داشت و دستور داد تمامی کتاب‌های مرتبط با علم طب را در این مرکز جمع‌آوری کنند. این شهر تاریخی باتوجه‌به چنین قدمت زیبایی قطعاً ارزش بازدید را دارد و به شما توصیه می‌کنیم در سفر خود به دزفول بازدید از آن را حتماً در برنامه خود لحاظ کنید.

● موزه مردم‌شناسی دزفول

موزه‌ها از بهترین مکان‌ها برای آشنایی با فرهنگ، تمدن و تاریخ یک جامعه و مکان هستند. موزه مردم شناسی دزفول نیز اطلاعات بسیاری در مورد شیوه زندگی گذشتگان و مشاغل آنها در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده و سبب آشنایی بیشتر شما با مردم این سرزمین خواهد شد.

● بازار کهنه دزفول

سفری که گشت‌وگذار در بازار نداشته باشد، احتمالاً چیزی کم دارد، پس در سفر به دزفول حتماً سری هم به بازار کهنه آن بزنید و علاوه بر بازدید معماری و سبک قدیمی آن از صنایع‌دستی و اجناس موجود در آن همچون گلیم، سجاده، زیراندازهای نمدی، سبدهای حصیری و… بازدید کنید و در صورت تمایل برای خود سوغاتی خریداری کنید.

● بقعه شاه رکن‌الدین

این بقعه در مرکز شهر دزفول واقع شده و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. این بقعه متعلق به عارف و زاهد قرن هشتم هجری به نام سید علی فرزند بهاءالدین معروف به بابا رکن‌الدین ولی (شاه رکن‌الدین) است و معماری آن دیدنی است. در نزدیکی این بقعه همچنین یک مسجد، حمام و یک مدرسه علمیه قدیمی نیز وجود دارد که می‌توانید در زمان بازدید از بقعه شاه رکن‌الدین از آنها نیز دیدن کنید.

● تفریحگاه علی کله

علی کله دزفول

علی کله تفریحگاهی ساحلی در دزفول است که مردم برای فرار از گرمای سوزان شهر به آن پناه می‌برند. در این تفریحگاه همچنین امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی مانند قایق‌سواری و رستوران‌ها و کافه‌های متعددی وجود دارد و می‌توانید با استفاده از آنها لحظات به‌یادماندنی برای خود بسازید.

● بقعه سبزقبا

این بقعه یکی از مکان‌های مذهبی در دزفول است که از ارزش و اهمیت بسیاری نزد محلی‌ها برخوردار است. بقعه سبزقبا آرامگاه محمد بن موسی کاظم (ع)، برادر امام رضا (ع) است که علاوه بر فضای معنوی آن، در همان ابتدا گنبد و گلدسته‌های فیروزه‌ای آن نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. با بازدید از این بنا نه‌تنها از فضای معنوی و آرامش‌بخش بقعه بهره خواهید برد، بلکه با تاریخ و فرهنگ این شهر نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

● دژ محمدعلی‌خان

دژ محمدعلی‌خان یکی دیگر از جاهای دیدنی دزفول است که از جمله باشکوه‌ترین و قدیمی‌ترین مکان‌هایی است که در این شهر می‌توانید ببینید. این دژ به دلیل موقعیت استراتژیکی که داشته محل مبارزات محمدعلی‌خان اول و محمود صالح چهارلنگ بختیاری بوده که علیه ظلم‌های خانلرمیرزا احتشام الدوله، حاکم وقت لرستان و خوزستان و پسرش ابراهیم میرزا در زمان قاجار ایستادگی می‌کردند و به همین دلیل از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد.

محمد علی خان دزفول

علاوه بر این، در اطراف این دژ جنگل‌های انبوه، آبشارهای خروشان و چشم‌اندازهای بی‌نظیری نیز قرار گرفته است و اینجا را به مقصدی ایده‌آل برای دوستداران تاریخ و طبیعت دوستان تبدیل کرده است.

سخن پایانی

دزفول شهری زیبا و دیدنی است که دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی متعددی است و می‌تواند یک سفر خاطره‌انگیز و رویایی را برای بازدیدکنندگان خود به ارمغان بیاورد. بر همین اساس و به دلیل تنوع این جاذبه‌ها در این مطلب به بررسی جاهای دیدنی این شهر پرداختیم و زیباترین جاذبه‌های آن را به شما معرفی کردیم. برای سفر به دزفول نیز می‌توانید از انواع تورهایی که یوتوپین برایتان تدارک دیده همچون تور کمپینگ استفاده کنید و لذت سفر به این شهر را به خود هدیه دهید.

سؤالات متداول

  • بهترین زمان برای سفر به دزفول و بازدید از جاهای دیدنی آن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل بهار است که شهر در زیباترین و سرسبزترین حالت خود قرار دارد و می‌توانید در هوایی مساعد به گشت‌وگذار بپردازید و از جاهای دیدنی آن بازدید کنید.

  • بهترین جاهای دیدنی دزفول کدام هستند؟

دزفول جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد که زیباترین آنها عبارت‌اند از پل باستانی دزفول، آسیاب‌های آبی، بقعه یعقوب لیث صفاری، آبشار شوی، دریاچه شهیون و روستای پامنار.

  • برای بازدید از جاهای دیدنی دزفول باید ورودی پرداخت کنیم؟

اکثر جاذبه‌های دیدنی این شهر به‌صورت رایگان قابل بازدید هستند و برخی از آنها که نیاز به تهیه بلیط دارند نیز بسیار ارزان هستند.

  • در زمان بازدید از جاهای دیدنی دزفول چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم؟

برای اینکه بتوانید یک سفر خوب را تجربه کنید بهتر است به فرهنگ و رسوم مردم محلی احترام بگذارید و ازآنجایی‌که اکثر جاذبه‌های این شهر در دل طبیعت هستند، از ریختن زباله و آسیب به طبیعت جدا خودداری کنید.