موقعیت جغرافیایی چشمه دکتر فیش

به طور دقیق چشمه دکتر فیش در روستای گرمه، بخش خور و بیابانک استان اصفهان واقع شده است که در فاصله ۳۵۰ کیلومتری از اصفهان و ۷۲۰ کیلومتری از تهران واقع شده و برای رسیدن به آن می‌توانید از یک تور ماشین شخصی استفاده کنید و خود را به این چشمه برسانید و از خواص درمانی آن بهره ببرید.

تاریخچه و قدمت چشمه دکتر فیش

در مورد تاریخچه این چشمه اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما طبق گفته محلی‌ها و همچنین، وجود شواهدی مانند سفالینه‌های باستانی در اطراف چشمه، نشان‌دهنده سکونت انسان در این منطقه در گذشته‌های دور است و تخمین زده شده که این چشمه دارای قدمتی غنی و احتمالاً مربوط به دوره ساسانیان است و از دیرباز مورد توجه مردم قرار گرفته است. دلیل شهرت آن نیز روایت‌های بسیاری است که در مورد خواص درمانی آب و ماهی‌های این چشمه وجود دارد. که در این روایات گفته شده که در گذشته، افراد برای درمان بیماری‌های پوستی خود به این چشمه مراجعه می‌کردند و در کمال ناباوری بهبود پیدا می‌کردند و به همین دلیل این چشمه با خاصیت درمانی‌اش شهرت یافت.

دکتر فیش

تحقیقات علمی و بررسی خواص درمانی آب و ماهی‌ها

باتوجه‌به اهمیت این چشمه و معروف شدن آن نزد مردم و گردشگران در سال‌های اخیر تحقیقات بسیاری روی آن انجام پذیرفت. تحقیقات علمی و بررسی‌های انجام شده بر روی آب و ماهی‌های چشمه دکتر فیش نتایج زیر را در برداشت:

این تحقیقات بر روی آب این چشمه نشان داد که آب چشمه دارای خواص زیر است و ازاین‌رو برای درمان بسیار مؤثر است:

 • آب چشمه دکتر فیش غنی از مواد معدنی مفید مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم است که این موارد برای سلامتی پوست و مو خواص بسیاری دارند.
 • همچنین در طی تحقیقات این نتیجه گرفته شد که آب این چشمه دارای خاصیت ضدالتهابی و ضدعفونی‌کننده است و به التیام زخم‌ها و جراحات و همچنین ضدعفونی کردن آن‌ها کمک بسیاری می‌کند.

تحقیقات بسیاری نیز روی خواص درمانی ماهی‌ها برای بیماری‌های پوستی صورت گرفت که نتیجه زیر را در برداشت:

 • ماهی‌های این چشمه که ماهی‌های کوچکی به نام “دکتر فیش” یا “گاررا روفا” هستند با حرکات ظریف و دقیق خود روی بدن انسان، سلول‌های مرده پوست را جدا می‌کنند و به این صورت به درمان بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما کمک می‌کنند و یک لایه‌برداری اساسی را روی پوست انجام می‌دهند.
 • بزاق ماهی‌های این چشمه دارای آنزیم‌های خاصی است و رشد سلول‌های جدید را تحریک می‌کند.
 • حرکات ماهی‌ها بر روی پوست باعث افزایش جریان خون در آن ناحیه می‌شود و اکسیژن و تغذیه رسانی به آن قسمت بهتر انجام خواهد شد.

اثرات درمانی و فواید سلامتی چشمه دکتر فیش

همان‌طور که گفتیم این چشمه و ماهی‌های آن دارای خواص درمانی بسیاری هستند؛ اما همچنان به طور قطعی اثبات نشده‌اند و قبل از استفاده از این چشمه حتماً با پزشک خود مشورت کنید. اما به‌طورکلی از جمله معروف‌ترین درمان‌هایی که با این چشمه انجام می‌شود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

● درمان بیماری‌های پوستی

درمان بیماری‌هایی همچون پسوریازیس، اگزما، آکنه و درماتیت با این چشمه بسیار رایج است و افرادی که به این بیماری‌ها دچار شده‌اند می‌توانند از خاصیت این چشمه برای درمان خود استفاده کنند.

● لایه‌برداری طبیعی

ماهی‌های این چشمه به‌صورت بسیار ظریفی روی پوست حرکت می‌کنند و با جداسازی لایه‌ها و سلول‌های مرده به پاک‌سازی آن ناحیه می‌پردازند.

● جوان‌سازی پوست

در بزاق این ماهی‌ها آنزیم‌های مفیدی وجود دارد که سبب تحریک کلاژن سازی و جوان‌سازی پوست خواهند شد.

● کاهش چین‌وچروک

از دیگر اثرات مفید این چشمه می‌توانیم به کاهش چین‌وچروک پوست اشاره کنیم، ماهی‌های این چشمه سبب از بین رفتن خطوط و چروک ریز پوست می‌شوند.

● کاهش استرس و اضطراب

غوطه‌ورشدن در آب و حرکات ظریف ماهی‌ها روی پوست سبب ایجاد یک احساس آرامش بی‌نظیر خواهد شد و به کاهش استرس و اضطراب کمک بسیاری می‌کند.

● کاهش درد مفاصل

گرمای آب و حرکات ماهی‌ها در این چشمه همچنین به بهبود درد مفاصل کمک بسیاری می‌کند.

چگونگی دسترسی به چشمه

با استفاده از مسیرهای زیر می‌توانید خود را به چشمه دکتر فیش در روستای گرمه برسانید:

● مسیر اول: جاده اصفهان – نائین – انارک – چوپانان – گرمه

در این مسیر که کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به چشمه دکتر فیش از اصفهان است شما می‌توانید از طریق اتوبان اصفهان – نائین خود را به نائین برسانید، سپس به سمت انارک حرکت کنید و از آنجا جاده چوپانان را پیش بگیرید و در نتیجه پس از رسیدن به روستای گرمه خود را به چشمه دکتر فیش برسانید.

● مسیر دوم: جاده سمنان – معلمان – جندق – چوپانان – گرمه

این مسیر برای کسانی که از سمت تهران یا سمنان برای دیدن چشمه دکتر فیش راهی می‌شوند مناسب است. که از طریق آن می‌توانید از مقصد تهران خود را به سمنان برسانید و به سمت دامغان حرکت کنید و مقصد خود را به سمت معلمان ادامه دهید و جاده جندق را در پیش بگیرید و پس از رسیدن به چوپانان خود را به روستای گرمه برسانید و از این چشمه دیدنی بازدید کنید.

مسیر سوم: جاده کاشان – نطنز – بادرود – اردستان – زواره – چوپانان – گرمه

کسانی که قصد دارند از سمت کاشان یا قم به چشمه دکتر فیش بروند، بهتر است این مسیر را پیش ببرند. از طریق اتوبان قم – کاشان، خود را به کاشان برسانید سپس مسیر خود را به سمت نطنز ادامه دهید. بعد از آن خود را به بادرود برسانید و از آنجا به سمت اردستان حرکت کنید از اردستان جاده زواره را پیش بگیرید و در نهایت خودتان را به چوپانان و روستای گرمه برسانید.

امکانات رفاهی و اقامتی در نزدیکی چشمه دکتر فیش

ازآنجایی‌که این چشمه به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است در حال حاضر برای رفاه گردشگران امکانات و زیرساخت‌های خوبی دارد که شرایط را برای اقامت و گشت‌وگذار گردشگران مهیا کرده است. این امکانات عبارت‌اند از:

● اقامتگاه‌های بوم‌گردی

در روستای گرمه و اطراف چشمه دکتر فیش اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعددی وجود دارد که دارای امکانات خوبی برای استراحت هستند و شما می‌توانید در صورت تمایل در آن‌ها اقامت داشته باشید.

● هتل‌ها

ازآنجایی‌که این چشمه در روستای گرمه و در شهرستان خور و بیابانک واقع شده می‌توانید برای اقامت هتل‌های خور را انتخاب کنید. این شهر دارای هتل‌های متعدد با امکانات رفاهی خوبی است.

● کمپینگ

کمپینگ دکتر فیش

اگر تاکنون تجربه تور کمپینگ را داشته باشید، می‌دانید که این نوع اقامت می‌تواند تجربه بی‌نظیری از طبیعت‌گردی را در اختیارتان قرار دهد. در نزدیکی چشمه دکتر فیش نیز این امکان برای گردشگران در نظر گرفته شده و علاقه‌مندان به این سبک اقامت می‌توانند از این ویژگی استفاده کنند و لذت بیشتری از سفر را نصیب خود کنند.

● انواع رستوران و کافه

در روستای گرمه و در نزدیکی چشمه دکتر فیش تعداد زیادی کافه و رستوران ساخته شده است که می‌توانید در آن‌ها انواع نوشیدنی‌ها و غذاها را میل کنید.

● سوپرمارکت

از دیگر امکانات رفاهی در این منطقه می‌توانیم به سوپرمارکت‌ها اشاره کنیم که در زمان سفر می‌توانید مایحتاج خود را از آن‌ها خریداری کنید.

نکات بهداشتی و مراقبتی در زمان استفاده از چشمه دکتر فیش

زمانی که به این منطقه سفر کردید و می‌خواهید از خدمات چشمه بهره‌مند شوید بهتر است این نکات بهداشتی و مراقبتی را مدنظر داشته باشید و آن‌ها را رعایت کنید:

 • استفاده از این چشمه برای افراد باردار، افرادی با زخم‌های باز یا بیماری‌های خاص ممکن است، باعث ایجاد مشکل شود، پس قبل از استفاده از چشمه دکتر فیش حتماً با پزشک خود مشورت کنید و شرایط خود را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید.
 • وسایل ضروری برای حفاظت در برابر آفتاب همچون کرم ضد آفتاب، عینک و کلاه همراه خود داشته باشید.
 • از ورود آب به دهان و بینی خود خودداری کنید و از آب این چشمه به‌هیچ‌وجه ننوشید.
 • در صورت مشاهده هرگونه آلرژی و عفونت سریعاً از آب بیرون بیاید و خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.
 • بعد از بیرون آمدن از چشمه، دوش بگیرید و خود را با آب تمیز بشویید.
 • بهداشت فردی خود را رعایت کنید و در هنگام ورود به آب از زیورآلات استفاده نکنید.
 • به قوانین و مقررات مردم محلی احترام بگذارید و از انجام کارهایی که در این منطقه خلاف نظر مردم محلی است بپرهیزید.

معرفی جاذبه‌های دیدنی و تفریحی در روستای گرمه و اطراف آن

بهتر است پس از اینکه از خدمات چشمه بهره‌مند شدید، سری به اطراف روستا بزنید و جاذبه‌های دیدنی آن را ببینید و یک تور داخلی بی‌نظیر را تجربه کنید. معروف‌ترین جاهای دیدنی در این روستا و اطراف آن عبارت‌اند از:

● قلعه گرمه

این قلعه یکی از تاریخی‌ترین و باستانی‌ترین آثار در این روستا است که متعلق به دوره ساسانیان است و در آن زمان مانند سایر قلعه‌ها وظیفه حفاظت از این روستا را به عهده داشته، بازدید از این قلعه در زمان سفرتان به روستای گرمه خالی‌ازلطف نیست و شما را با تاریخ غنی این منطقه بیشتر آشنا خواهد کرد.

● نخلستان‌های گرمه

در این روستا و در اطراف آن تعداد بسیاری نخلستان وجود دارد که دارای چشم‌انداز و منظره‌ای دیدنی هستند و یک لوکیشن محبوب برای عکس‌برداری در طول سفر به‌حساب می‌آیند.

● قبرستان کشته‌ها

این قبرستان یکی از جاهای دیدنی روستای گرمه است که مربوط به دورانی است که جنگ‌های بسیاری در این منطقه رخ‌داده و کشته‌شدگان در این منطقه به خاک سپرده شدند.

● امامزادگان روستای گرمه

در این روستا دو امامزاده به نام‌های امامزاده سلطان محمد و امامزاده سید علی وجود دارد که در کنار زیبایی‌های طبیعی اطراف آن‌ها، دارای فضای معنوی خوبی هستند و نزد مردم محلی از اهمیت بسیاری برخوردارند.

● استودان گبر

استودان گبرها محل دفن مردگان زرتشتی و مربوط به دوران قبل از اسلام می‌باشند که در این روستا و در بالای تپه‌ای در غرب روستا می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید و تجربه متفاوتی از سفر خود را به دست بیاورید.

● کویر مصر

دکتر فیش

این کویر که در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خور و بیابانک و در نزدیکی روستای گرمه واقع شده یکی از جاذبه‌هایی است که به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان سفر به این منطقه حتما از آن بازدید کنید. برای سفر به این کویر نیز می‌توانید از انواع تور کویر که برای این منطقه در نظر گرفته شده استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی چشمه‌ای معروف به نام چشمه دکتر فیش پرداختیم و توضیحات کاملی را در مورد آن ارائه کردیم و به طور دقیق بیان کردیم که در زمان بازدید از این چشمه باید چه نکاتی را مدنظر قرار دهید. اما برای سفر به این منطقه می‌توانید از مشاوران و کارشناسان یوتوپین راهنمایی بیشتری دریافت کنید و از تورهای آن‌ها برای سفر به این مناطق استفاده کنید و همچنین می‌توانید سری به تورهای خارجی یوتوپین بزنید و در صورت تمایل از این تورهای متنوع و هیجان‌انگیز خریداری کنید و سفرهای خارجی خود را با این مجموعه با تجربه و معتبر لذت‌‌بخش‌تر پیش ببرید.

سؤالات متداول

 • به طور دقیق چشمه دکتر فیش در کجا واقع شده است؟

این چشمه در استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک و روستای گرمه قرار گرفته است.

 • استفاده از چشمه دکتر فیش چه فوایدی دارد؟

آب این چشمه و به‌خصوص ماهی‌های آن دارای خواص درمانی بسیاری هستند و به درمان بیماری‌های پوستی متعددی همچون اگزما، پسوریازیس و زگیل کمک می‌کنند.

 • استفاده از این چشمه برای چه کسانی ممنوع است؟

استفاده از این چشمه برای افراد با شرایط خاص همچون افراد باردار، افراد با زخم و جراحات باز و افراد دارای عفونت ممنوع است.

 • چه زمانی از این چشمه استفاده کنیم؟

بهترین زمان برای استفاده از این چشمه فصل بهار و پاییز است که شرایط آب‌وهوا معتدل است و می‌توانید به طور هم‌زمان از سایر جاذبه‌های موجود نیز بازدید کنید.