پاییز یکی از مناسب‌ترین فصل‌ها برای مسافرت است و به عنوان پادشاه فصل‌ها شناخته می‌شود. در این فصل شما چهره رنگارنگی از مقاصد مختلف را می‌بینید و حال و هوای سفر در این فصل به گونه‌ای عجیب لذت‌بخش است. در پاییز خبری از گرمای طاقت فرسای تابستان و سرمای استخوان سوز زمستان نیست و به همین دلیل زمانی که در این فصل به سفر می‌روید در هوای خنک می‌توانید از زیبایی‌های مقصد لذت ببرید و سفری به یادماندنی برای خود بسازید. ایران نیز به واسطه چهارفصل بودن دارای مناطق و شهرهای بسیاری است که در فصل پاییز بسیار دیدنی هستند و از شرایط آب و هوایی بسیار مساعدی برخوردار هستند. در این مطلب مقاصد پرطرفدار و مناسب برای مسافرت در این فصل را به شما معرفی می‌کنیم تا برای تور داخلی پاییزه خود تصمیم مناسبی بگیرید.

سفر به کویر

کویر های ایران

بهترین زمان برای سفر کردن به دل کویر، همین فصل پاییز است. اکثر مناطق کویری ایران در فصل پاییز دارای آب و هوای بسیار معتدل و خنکی هستند و شما به راحتی می‌توانید همراه با یک تور کویر به این مناطق سفر کنید و حتی شب را در آنجا اقامت داشته باشید. در پاییز در کویر خبری از گرمای سوزان یا حتی حیوانات موذی نیست و شما با اطمینان خاطر از زیبایی‌های آنجا لذت ببرید و به انجام تفریحات مورد نظر خود در کویر بپردازید، از قدم زدن و غلت خوردن روی ماسه‌ها گرفته تا انجام فعالیت‌های آفرود و سافاری. علاوه بر این هوای مساعد، شب‌های پاییزی کویر حس و حال دیگری دارد و بسیار پر ستاره و شفاف است و به راحتی می‌توانید ستارگان را ببینید. مناطق کویری که برای سفر مناسب هستند عبارتند از:

کویر مصر اصفهان

کویر مصر در استان اصفهان واقع شده است و به واسطه موقعیت جغرافیایی که دارد، آب و هوای آن گرم و خشک است. پس پاییز فصل بسیار مناسبی برای سفر به این کویر است. دریاچه نمک خور، قلعه بیاضیه، چشمه روستای گرمه و… از جمله جاذبه‌های این کویر و اطراف آن هستند که با سفر به اینجا در فصل پاییز می‌توانید خاطراتی به یاد ماندنی برای خود به وجود بیاورید.

کویر زردگاه، مقصدی مناسب برای تور داخلی پاییزه

این کویر در شهرستان طبس استان خراسان جنوبی واقع شده است و به عنوان سبزترین کویر ایران شناخته می‌شود. پوشش گیاهی منحصربه‌فرد این کویر سبب این شهرت شده است. کویر زردگاه در فصل پاییز بسیار دیدنی است و ترکیب ماسه‌های کویری با رنگ برگ درختانی که روبه زرد شدن می‌روند، تصویری است که تنها در این کویر و در فصل پاییز می‌توانید تماشا کنید.

کویر کاراکال

کویر کاراکال یکی از مناطق کمتر شناخته شده در یزد است که امروزه در بین گردشگران از محبوبیت بسیاری برخوردار است و به یک تور داخلی پرطرفدار تبدیل شده است. این کویر در شهرستان بافق و در کنار روستای صادق آباد واقع شده است، از اینرو ممکن است با نام کویر صادق آباد نیز شناخته شود. نام کاراکال نیز از یک گونه گربه‌سان گرفته شده است که در این منطقه زندگی می‌کرده است. فصل پاییز مناسب‌ترین زمان برای بازدید از این کویر است. و شما می‌توانید با انتخاب تور کویر کاراکال در فصل پاییز به این منطقه سفر کنید و در کنار زیبایی‌های آن، از انجام تفریحات کویری در اینجا لذت ببرید.

کویر ریگ جن، کویری بی‌نهایت زیبا در فصل پاییز

ریگ جن، مقصدی رازآلود و پر ماجرا است که به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر اهل ماجراجویی هستید حداقل یکبار به این کویر سفر کنید. باورهای عجیبی که در این مورد این کویر وجود دارد بسیار شنیدنی است و سالانه گردشگران بسیاری به اینجا سفر می‌کنند. و به طور کلی بهترین زمان برای سفر به ریگ جن فصل پاییز به خصوص ماه مهر است.

کویر ریگ جن

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب که در استان اصفهان واقع شده است یکی دیگر از مناطق کویری ایران است که دارای جاذبه‌های بسیاری است. بی شک پاییز مناسب‌ترین فصل برای سفر به این کویر به عنوان تور داخلی است. با شروع مهر آب و هوای کویر مرنجاب نیز رو به دلچسب شدن می‌رود و خنکی هوا سفری لذت‌بخش را برایتان به وجود خواهد آورد.

کویر خارتوران

این کویر در منطقه‌ای به نام خارتوران در جنوب شرقی شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع شده است. کویر خارتوران زیستگاه مناسبی برای 300 گونه متفاوت جانوری همچون یوز ایرانی و گور ایرانی است که هر دو نیز در معرض انقراض هستند، از اینرو به آفریقای ایران شهرت یافته است. پس برای دیدن یان آفریقای کوچک بهترین زمان یعنی پاییز را انتخاب کنید و از اینجا دیدن کنید.

سفر به جنوب به عنوان تور داخلی در پاییز

شهرهای جنوبی به واسطه داشتن جاذبه‌های گردشگری بی‌نهایت زیبا همیشه یکی از بهترین مقاصد برای مسافرت بوده‌اند. آب و هوای این شهرها با شروع فصل پاییز روبه خنک شدن می‌رود و گزینه‌های بسیاری مناسبی برای سفر در این فصل هستند. در این فصل شهرهای جنوبی رطوبت کمتری دارند و گرمای هوا نیز تا حد قابل توجهی کم شده است و تمام موارد دست به دست هم داده‌اند تا این مناطق را برای مسافرت از لحاظ شرایط آب و هوایی مساعد کنند. تماشای غروب آفتاب در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس در فصل پاییز لذتی وصف نشدنی دارد که تا مدت‌ها یاد و خاطره آن در ذهنتان باقی خواهد ماند. تعدادی از این شهرهای پرطرفدار جنوبی را برای تور داخلی پاییزه، در این بخش به شما معرفی می‌کنیم.

قشم، جزیره‌ای بدون رقیب به عنوان تور داخلی در فصل پاییز

کمتر کسی وجود دارد که این جزیره زیبا را نشناسد و یا حتی یکبار به آنجا سفر نکرده باشد. حتی اگر به این جزیره زیبا سفر نکرده باشیم، چندین بار نام آن را از اطرافیان شنیده‌ایم که زیبایی‌ها و جاذبه‌های آن را برایمان توصیف کرده‌اند و ما را ترغیب کرده‌اند به این جزیره سفر کنیم. قشم به عنوان بزرگ‌ترین جزیره در ایران و خلیج فارس شناخته می‌شود که در استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره دارای زیبایی‌‌های تاریخی و طبیعی بیشماری است که می‌تواند یکی از بهترین انواع تور داخلی باشد که می‌توانید تجربه کنید. اما قشم در نیمی از سال دارای شرایط آب و هوایی بسیار گرم و طاقت‌فرسایی است که روزهای سفر را بسیار سخت می‌کند. با شروع فصل پاییز، آب و هوای این جزیره نیز رو به مساعد شدن می‌رود و اصطلاحا خنک می‌شود. برای دیدن این جزیره به شما پیشنهاد می‌کنیم تور قشم خود را در فصل پاییز رزرو کنید و در هوایی خنک از این جزیره تاریخی و دیدنی بازدید کنید.

جزیره هرمز، نگین جزایر خلیج فارس

جزیره هرمز

جنوب ایران دارای جزایر بسیاری است که هر کدام زیبایی‌های خاص خود را دارند و از میان آنها، جزیره هرمز دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیاری است و از لحاظ زمین شناختی جذابیت‌های قابل توجهی دارد. شاید با شنیدن نام جزیره هرمز اولین چیزی که در ذهنمان ایجاد می‌شود، کوه‌هایی با رنگ‌های سفید، زرد و قرمز و خاک‌های رنگی آن است. دیدن این زیبایی‌ها از نزدیک هر گردشگری را سر ذوق می‌آورد و یک تجربه بکر از تور داخلی در اختیار آن قرار می‌دهد. بهترین زمان برای مسافرت به این جزیره فصل پاییز است چرا که دمای هوا در این زمان کاهش می‌یابد و هوا رو به سردی می‌رود. خنکی مطبوعی که در این فصل در جزیره هرمز صورتتان را نوازش می‌کند به طبع تجربه بهتری از سفر را در اختیارتان قرار می‌دهد. تور جزیره هرمز یکی از انواع محبوب تور داخلی است که طرفداران بسیاری دارد و سالانه گردشگران بسیاری در این فصل عازم سفر به این جزیره رویایی و رنگارنگ می‌شوند.

چابهار، مقصدی جنوبی برای تور داخلی پاییزه

چابهار یکی از قدیمی‌ترین و البته یکی از با اهمیت‌ترین بنادر در جنوب ایران بوده است. اهمیت تجاری و اقتصادی این بندر نیز به واسطه قرارگیری آن در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند به دلیل پهلو گرفتن کشتی‌های اقیانوس پیما نیز بسیار مورد توجه است. چابهار دارای جاذبه‌های بیشماری همچون تالاب لیپار، ساحل صخره‌ای، کوه‌های مریخی، جنگل حرا، روستای درک و… است؛ که بسیار دیدنی و خاص هستند. این بندر یکی دیگر از مناطق جنوبی کشور است که برای مسافرت در فصل پاییز بسیار مناسب است. و اگر قصد سفر به چابهار را دارید حتما در این فصل به آنجا سفر کنید.

سفر به شمال کشور، گزینه‌ای محبوب به عنوان تور داخلی

اکثر شهرهای شمالی در فصل‌های مختلف سال دارای شرایط آب و هوایی بسیار خوبی هستند و سفر به این مناطق به عنوان تور داخلی زمانی که قصد مسافرت داریم، در بسیاری از مواقع به عنوان اولین گزینه مطرح می‌شوند. به واسطه جنگل‌های متعددی که در قسمت شمالی کشور وجود دارند، فصل پاییز در آنجا حال و هوای دیگری دارد و انبوه درختان رو به زرد شدن می‌روند و در این بین رنگ‌هایی را خواهید دید که تا به حال مانند آن را جای دیگری ندیده‌اید. در کنار این زیبایی‌ها، جاده‌های مه آلود شمال همراه با باران نم نم در پاییز یکی دیگر از جذابیت‌هایی است که دلمان پر می‌کشد در این فصل به این شهرهای رویایی سفر کنیم و از تک تک این لحظات بهترین استفاده را ببریم. به همین دلیل تور شمال در پاییز دارای طرفداران بسیاری است و شهرهای شمالی در این فصل بسیار شلوغ هستند.

سفر به آمل و بازدید از الیمستان در فصل پاییز

آمل در استان مازندران واقع شده است و فاصله کمی تا تهران دارد، از اینرو سالانه گردشگران پایتخت نشین بسیاری اینجا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند و به همین دلیل جاذبه‌های دیدنی آن بر کسی پوشیده نیست. جنگل الیمستان که در روستایی در آمل قرار گرفته است در فصل پاییز بسیار دیدنی و پرنشاط است.  برای رسیدن به آمل باید از جاده هراز عبور کنید که این جاده نیز خود در پاییز بسیار دلربا و بی‌نهایت زیباست. اینبار در فصل پاییز آمل را به عنوان تور داخلی خود انتخاب کنید و تمامی این زیبایی‌ها را از نزدیک ببینید.

جاده چالوس، مسیری رویایی برای تور داخلی شمال در پاییز

این جاده به دلیل زیبایی‌هایی که دارد همیشه مورد استقبال گردشگران در هر فصلی قرار گرفته است؛ اما پاییز اینجا بسیار خارق‌العاده و بی‌نهایت دیدنی است. دیدن طبیعت هزار رنگ جاده چالوس در فصل پاییز بسیار هیجان‌انگیز است. در نتیجه به شما پیشنهاد می‌کنیم برای رسیدن به شهرهایی همچون چالوس، نوشهر و کلاردشت در فصل پاییز حتما این جاده را انتخاب کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید.

جاده چالوس

ماسال، گزینه‌ای مناسب برای سفر پاییزه

ماسال از آن مناطقی است که هیچوقت خبری از آفتاب سوزان در آن نیست و حتی در فصل تابستان نیز خنکای نسیم را در ماسال احساس می‌کنید. زمانی که هوا در این منطقه ابری است، شما می‌توانید زیباترین چشم اندازها را ببینید. چرا که در این زمان شما در ارتفاعی بالاتر از ابرها قرار خواهید گرفت و از دیدن ابرها زیر پایتان لذت خواهید برد. با این وجود، بی شک ماسال نیز به عنوان یک تور داخلی مناسب برای فصل پاییز در نظر گرفته می‌شود و تجربه‌ای بی‌نظیر از این منطقه در سفر پاییزه خود به دست خواهید آورد.

کلام آخر

ایران دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیاری است و در هر قسمت آن و در هر فصلی می‌توانید زیبایی‌های منحصربه‌فردی را پیدا کنید و از آنها لذت ببرید. این کشور چهار فصل در سراسر دنیا با همین زیبایی‌ها یاد می‌شود و گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف به اینجا سفر می‌کنند. در بین فصول سال، ایرانیان علاقه بسیاری به فصل پاییز دارند و اکثرا این فصل را محبوب‌ترین فصل سال می‌نامند. به طبع سفر در این فصل محبوب نیز خالی از لطف نیست و می‌تواند بهترین تجربه‌ها را در اختیار سفر دوستان قرار دهد. در این متن به طور کامل مقاصد پرطرفدار و مناسب برای سفر در پاییز را به شما معرفی کردیم. پس از خواندن این متن، از تورهای داخلی یوتوپین که برای این مقاصد در نظر گرفته است دیدن کنید و با توجه به سلیقه و شرایط خود یکی از آنها را برای همین روزهای پاییزی خود برگزینید. و با تجربه یک سفر لذت‌بخش و البته منحصر به فرد پاییز را برای خود زیباتر کنید.